Mikoplazma i ureaplazma

• Verka
  • Verka's Avatar Pokretač teme
  • Posetilac
  • Posetilac
7 godina 6 meseci pre - 6 godina 3 meseci pre #2437 od Verka
Verka je napravio novu temu: Mikoplazma i ureaplazma
Mikoplazma je zapravo grupa bakterija koja uključuje više od 70 različitih vrsta. Mycoplasma hominis, mycoplasma pneumoniae, mycoplasma genitalium i ureaplasma ureticulum, su samo neke čije je prisustvo u čovekom organizmu utvrđeno, a za koje je sa sigurnošću utvrđeno da izazivaju bolesti i infekcije kod čoveka.
Mikoplazma hominis

Mikoplazma hominis je vrsta mikoplazme koja je najčešće (u odnosu na ostale mikoplazme) uključena u polne infekcije kod žena. Takođe može uzrokovati infekcije novorođenčadi i infekcije van genitalija, pogotovo kod osoba sa smanjenim imunitetom.

Mikoplazma hominis se, kao i ureaplazma, često nalazi u vagini i može da uzrokuje infekcije muškog i ženskog genitalnog trakta.
Test na mikoplazmu

Postoje tri metode koje se najčešće koriste kada je u pitanju mikoplazma testiranje, a to su:

* PCR test
* Bojenje DNK
* Izolacija kulture

Preporučeno je da se koristi kombinacija ovih metoda kako bi se utvrdilo da li je uzorak čist ili sadrži mikoplazmu, s obzirom da vrste mikoplazme za koje se ne može uzgajati kultura u epruveti (npr. mycoplasma genitalium), mogu biti detektovane, uz pomoć bojenja DNK i PCR metode.

Lečenje mikoplazme

Mikoplazma genitalium se obično leči kao nespecifični uretritis ili bakterijska vaginoza, s obzirom da je direktnu dijagnozu infekcije bakterijom veoma teško postaviti. U oba slučaja, infekcija se leči antibioticima, a i partner se mora lečiti istovremeno.
Kada je u pitanju mycoplasma hominis, izvesni antibiotici, kao što su tetraciklin i eritromicin se često koriste za lečenje infekcije.

Poslednja izmena: 6 godina 3 meseci pre od BBmama.

Molimo vas Prijava da se pridružite konverzaciji.

• Verka
  • Posetilac
  • Posetilac
7 godina 6 meseci pre #2438 od Verka
Verka je odgovorio na temu: Odg: Mikoplazma i ureaplazma
Ureaplazma
Genitalna ureaplazma (ureaplasma urealyticum i ureaplasma parvum), je vrsta mikroorganizma iz porodice mikoplazmi, koja uzrokuje određene genitalne infekcije, kao i neplodnost, kod muškaraca i kod žena.

Šta su ove infekcije?

Mikoplazme, a samim tim i ureaplazma, spadaju u najmanje bakterije koje mogu da opstanu bez domaćina, i koje za razliku od ostalih bakterija nemaju ćelijski zid; umesto toga, one žive u drugim živim ćelijama. Ureaplazma takođe pripada familiji mikoplazmi. Oko 70% seksualno aktivnih odraslih je domaćin neke od ovih bakterija. Međutim, kada dođe do značajnijeg razmnožavanja, mogu nastati problemi, kao što je zapaljenje male karlice, uretritis i gubitak trudnoće.

S obzirom da se mikoplazme i ureaplazme prirodno nalaze u organizmu ljudi, pacijenti se ne testiraju rutinski na ove bakterije. Žene koje iskuse neplodnost, ponavljanje gubitka trudnoće, bol u maloj karlici, premenstrualne simptome ili simptome vaginalnih infekcija, treba da se testiraju. Često se radi test kulture, sličan papa testu, uzimanjem brisa iz vagine.
Kako se prenosi ureaplazma?

Ureaplazma se pre svega prenosi polnim odnosom. Seksualni partneri mogu ne znajući uvek iznova prenositi infekciju jedno drugom. Infekcija se obično dešava kod mlađih žena, onih koje imaju višestruke seksualne partnere i koje koriste oralnu kontracepciju umesto kondoma.

Ureaplazma simptomi

Uglavnom nema simptoma prisutnosti ureaplazme, ali ove bakterije mogu postati uzročnici infekcije u slučaju oslabljenja imuno-sistema (dok u slučaju zdravog imuno sistema često ne uzrokuju bolesti).

S obzirom da infekcije ureaplazmom obično prolaze bez simptoma, vremenom mogu dovesti do problema sa sterilitetom, uključujući bolest kanalića materice (tube uterine) i ponavljanje spontanih pobačaja kod žena, kao i smanjenu pokretljivost i brojnost sperme kod muškaraca. Kod sterilnih muškaraca, utvrđeno je da se bakterija prilepljuje uz spermu i blokira oplođenje.

Ureaplazma u trudnoći

Ureaplazma (i mikoplazma hominis) pronađena u placenti i/ili endometrijumu (sluzokoži koja sa unutrašnje strane oblaže matericu) se povezuje sa infekcijom, rađanjem mrtvog fetusa, spontanim pobačajem, preranim porođajem i manjom nego što je normalno masom novorođenčeta. Oba organizma prodiru u vodenjak u drugom trimestru. Može uzrokovati horioamnionitis (zapaljenje membrana oko fetusa: horiona i amniona). Pronađena je u krvi majki koje su imale probleme sa visokom temperaturom posle porođaja.

Ova infekcija se može preneti na otprilike 40% beba koje je rodila majka sa ovakvom infekcijom. Ukoliko je majka ima, ureaplazma može da inficira pluća novorođenčeta za vreme porođaja. Uzročnik je (kao i mikoplazma hominis) respiratornih problema kod beba sa manjom telesnom težinom i meningitisa.

• Verka
  • Posetilac
  • Posetilac
7 godina 6 meseci pre #2439 od Verka
Da li ste se suretali sa nekom od ovih bakterija? Kako ste ih lecili? Koliko dugo? Da li su se ponovo vracale?

Više
7 godina 6 meseci pre #2451 od Katarina
Katarina je odgovorio na temu: Odg: Mikoplazma i ureaplazma
Ja, tj mi jesmo... Kada smo posle nekih 6,7 meseci bezuspesnog pravljenja bebe, otisli na dodatna ispitivanja (tj testiranje upravo na ove bakterije) ispostavilo se da imamo upravo Ureaplazmu...Brzo smo je izlecili, mm iz prve ture antibiotika, a ja iz druge tj doksiciklin + hemomicin...Negde sam procitala da nije dovoljan samo jedan negativan bris da bi bili sigurni da je ureaplazma nestala, vec se rade testovi na dva meseca i to tri puta...i da tek onda moze da se kaze da je izlecena...nama se, hvala Bogu, nije vratila ni posle 1,5 godine....

Ko misli da je srecan, on je zaista srecan...

Više
7 godina 6 meseci pre #2466 od Miljana
Miljana je odgovorio na temu: Odg: Mikoplazma i ureaplazma
Druzila sam se sa ureaplazmom, po tri kutije dovicina i mm i ja, i bestija je nestala, dr mi je rekao da dok koristimo dovicin, znaci mleko nikako, cak ni proizvode koji sadrze mleko, tako da smo bili nazovimo na nekoj dijeti :) , nestala je iz posle prve terapije i nije se vracala, nadam se i da nece, jako je bitno da i muz i zena budu pod terapijom.

Mama, ponosna sam sto ste vi moji roditelji <3

Više
7 godina 6 meseci pre #2474 od Vesna
Vesna je odgovorio na temu: Odg: Mikoplazma i ureaplazma
Susretala se ureaplazmom pre trudnoce i moguce da jedno vreme nisam mogla zbog nje da zatrudnim, ali imala sam i neki polip u materici koji sam izvadila, pa pre bih rekla da je zbog toga.
A ureaplazmu sam izlecila nekim narodnim kapima od travara Milana Tarbuka, znaci provereno, ko god je popio posle prve doze je proslo tj nalaz je bio cist, a kapi kostaju 200din a pre toga sam popila 5-6 kutija nekih lekova i nista. Ako neko hoce imam kontakt od tog travara.

Više
7 godina 6 meseci pre #2548 od Miljana
I ja sam koristila neke njegove kapi, ali mi nista nije pomoglo ......

• Verka
  • Posetilac
  • Posetilac
7 godina 6 meseci pre #2549 od Verka
U principu zavisi kako koji organizam reaguje, ali takodje zavisi i do koncetracije bakterije.

Više
7 godina 6 meseci pre #2550 od Miljana
Da na to sam mislila, ali nisam sve napisala sto sam mislila, malo mi je mozak oglupeo danas :P

Moderatori: VerkaBoyannavesnasEka

Prijavljivanje/Registracija