Psihološki aspekti neplodnosti

Više
5 godina 11 meseci pre - 5 godina 11 meseci pre #49477 od nina
nina je napravio novu temu: Psihološki aspekti neplodnosti
Psihološki aspekti neplodnosti

Neplodnost je nemogućnost da se prirodno začne ili iznese trudnoća do kraja. Svetska zdravstvena organizacija definiše neplodnost kao nemogućnost da se zatrudni u roku od godinu dana. Procenjuje se da se 10-15% parova u svetu susreće sa problemom neplodnosti u reproduktivnom dobu. U poslednjih nekoliko godina, broj parova koji traže tretman za lečenje neplodnosti se dramatično povećao. Postoji nedovoljan broj informacija o efikasnim psihijatrijskim tretmanima za ovu populaciju. Stres koji nastaje nemogućnošću začetka deteta ide uz jake emocije kao što su bes, depresija, anksioznost, bračni problemi i osećanje bezvrednosti među roditeljima. Kod neplodnosti u braku, žene pokazuju viši nivo stresa nego njihovi partneri. Psihološki faktori igraju važnu ulogu u čitavom problemu neplodnosti.
Roditeljstvo je jedan od glavnih prelaza u život odraslih i za muškarce i za žene. Kada partneri postanu nestrpljivi, samim tim se povećava seksualna disfunkcija i socijalna izolacija. Zbog svega toga, često dolazi do razdora u braku, posebno kada su pod pritiskom da naprave neke medicinske odluke. Parovi u tom slučaju imaju osećaj gubitka i smanjenja samopoštovanja
I muškarci i žene imaju osećaj gubitka identiteta i imaju izraženije osećanje nesposobnosti. Žene koje pokušavaju da zatrudne često imaju kliničke slike jednake onim ženama koje imaju srčane bolesti ili rak. Čak se i parovi koji su u procesu vantelesne oplodnje susreću sa velikim stresom. Emocionalni stres i bračni problemi su veći kod parova gde je problem u neplodnosti muškarca. Zato, kod problema neplodnosti, psihološki uticaj može da bude poguban i za neplodnu osobu, ali i za njenog partnera.
Faktori koji utiču na stres

Prema jednoj studiji, postoje tri glavna faktora koji utiču na stres muškarca i žene kao rezultat neplodnosti. Tri faktora po redosledu važnosti za žene su:

1. Imati decu je jedan od najvažnijih ciljeva u životu

2. Uloga žene u društvu i socijalni pritisak

3. Uticaj na seksualni život

Muškarci su u studiji preokrenuli važnost prva dva faktora. Treći faktor je podjednako važan i za muškarce i za žene. Takođe je dokazano da žene stresnije doživljavaju svoju neplodnost od muškaraca, kao i jaču želju da dobiju decu.

Stres, depresija i anksioznost se javljaju kao posledica neplodnosti. Sva ova psihološka osećanja su, kod neplodnih parova, veća nego kod ostale populacije koja se ne bori sa ovim problemom.
Iako neplodnost ima uticaj na mentalno zdravlje para, različiti psihološki faktori, takođe, mogu imati i uticaj na samu neplodnost. Mehanizam putem kog depresija utiče na neplodnost je povišeno lučenje prolaktina (hormon koji se luči u prednjem režnju hipofize). Jedna studija od 10 depresivnih i 13 žena koje nisu u depresiji sugeriše da je depresija povezana sa neadekavtnim lučenjem luteinizirajućeg hormona koji reguliše ovulaciju. Imunološke promene koje su posledica stresa, takođe, mogu da utiču na povećanje neplodnosti. U slučaju kada parovi idu na ponovljenu vantelesnu oplodnju, depresija se povećava, a samim tim i smanjuje mogućnost začetka deteta zbog uticaja psiholoških i fizičkih faktora.

Pošto psihološki simptomi utiču na plodnost, sve je veća potreba da se i na njih obrati pažnja tokom lečenja neplodnosti.
Poslednja izmena: 5 godina 11 meseci pre od nina.

Molimo vas Prijava da se pridružite konverzaciji.

• Maja
  • Maja's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • The palm of a hand that holds all my dreams
Više
5 godina 11 meseci pre #49609 od Maja
Maja je odgovorio na temu: Odg: Psihološki aspekti neplodnosti
Toliko toga dolazi iz glave,mnogo primera iz moje okoline gde zena ne ostaje u drugom stanju i po 10-15 godina,iako sve analize govore da je sve u savrsenom redu...i na kraju kad digne ruke i prestane da se trudi,beba stigne..Naravno da nije samo problem u tome..ali kad je sa ove strane fizicke sve ok,onda bi trebalo malo manje gledati na to kao na radnu obavezu...Pristisak drustva je uzasan...

• luna
  • luna's Avatar
  • Posetilac
  • Posetilac
5 godina 10 meseci pre #49664 od luna
luna je odgovorio na temu: Odg: Psihološki aspekti neplodnosti
istina,eto moj slucaj,bila sam bas ubedjena da nisam opterecena nisam cak toliko ni razmisljala o svemu,a posle dve godine pokusaja da zatrudnim ostanem u drugom stanju tek kada sam pocela da se pripremam za vestacku oplodnju. kaze doktor sa steriliteta da je to cesta pojava,opustis i podsvest na taj nacin mislis aha idem na vto i ne razmisljas uopste ..eto bez ikakve terapije meni dosla moja bekana :) sve bilo u glavi i podsvesti cak i kada nisam bila toga svesna

• NATAŠA
  • NATAŠA's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • volim rode-donele mi moju srećicu!
Više
5 godina 10 meseci pre #49987 od NATAŠA
NATAŠA je odgovorio na temu: Odg: Psihološki aspekti neplodnosti
Lična drama kroz koju prolazi par,koji se bori protiv steriliteta,veoma je teška i iscrpljujuća.Ali svaki dečiji osmeh prikupljen na ulici,u komšiluku,kod rodjaka i prijatelja,davao nam je snagu da idemo dalje.Ponekad nam je i sam čin seksa bio naporan i mrzak.Opterećujuće je kad u postelju legneš i pri tom razmišljaš-da li će se desiti sada?Opterećujuće je i neprekidno kontrolisanje bazalne temperature,učestali ginekološki i urološki pregledi.Iščekivanje i zurenje u tračicu,ne bi li se pojavile famozne dve crtice.Opterećujuća je i šetnja po Srbiji i produženi vikendi na novobeogradskim klinikama.
U višegodišnjoj borbi,a družeći se sa vršnjakinjama koje se"očas posla"zatrudnele i brzo i lako radjale decu,priznajem,osećala sam se manje vrednom,ponekad neupotrebljivo.Zaista me niko nije osudjivao,ali sam se pred svaki dečiji rodjendan osećala ko na giljotini!Sa knedlom u grlu i sa morem neisplakanih suza,smejala sam se,animirala decu i trudila se da ih usrećim.....

• NATAŠA
  • NATAŠA's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
Više
5 godina 10 meseci pre #49988 od NATAŠA
Pre par godina napisala sam u dnevničiću:
-Sama sa sobom u tišini,često razmišljam o detencetu koje ću nekad roditi.I zaista mi ništa nije bitnije.To je misao sa kojom živim,sanjam i budim se!Pričam,tešim sebe i njega.Priča,hrabri mene i sebe,pa ćuti.............

Pronašli smo pakao......
..........I doživeli raj kada smo napokon videli dve najlepše crtice! :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce:
Zahvalnice:: Aleks

Više
5 godina 10 meseci pre #50017 od Aleks
Aleks je odgovorio na temu: Odg: Psihološki aspekti neplodnosti

GAMAMA napisao/la: Pre par godina napisala sam u dnevničiću:
-Sama sa sobom u tišini,često razmišljam o detencetu koje ću nekad roditi.I zaista mi ništa nije bitnije.To je misao sa kojom živim,sanjam i budim se!Pričam,tešim sebe i njega.Priča,hrabri mene i sebe,pa ćuti.............

Pronašli smo pakao......
..........I doživeli raj kada smo napokon videli dve najlepše crtice! :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce: :srce:

uhhh,rasplakala si me.. :srce:

[/url]

Više
5 godina 10 meseci pre #50031 od Marry
Marry je odgovorio na temu: Odg: Psihološki aspekti neplodnosti
Moji kumovi su primer da je psiholoski momenat mnogo bitan.. Spremali su se za vantelesno..a u medjuvremenu su se desile dve crtice :cheer: i sada imaju divnog :boy1: :srce: :srce: :srce:
Jedno od prijateljica prolazi kroz ovu dramu..i znam koliko joj sve tesko pada..bas sve to o cemu je GAMAMA pisala. Verujem da ce doziveti taj momnebat,raj kako kazes GAMAMA pa da i ona ugleda svoje dve crtice i svoju tackicu na monitoru..
Na zalost novac uvek igra veliku ulogu u svemu.

• NATAŠA
  • NATAŠA's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
Više
5 godina 10 meseci pre #50126 od NATAŠA
Nada..E to je nešto što treba imati i onda kada misliš da je nemaš! :vais:

Moderatori: BoyannavesnasEka

Prijavljivanje/Registracija