Odrzavanje trudnoce

• Lanche
  • Lanche's Avatar Pokretač teme
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • Lana SRCE moje
Više
8 godina 4 meseci pre - 8 godina 1 mesec pre #12490 od Lanche
Lanche je napravio novu temu: Odrzavanje trudnoce
Šta znači termin održavanje trudnoće?
"Trudnoća traje 40 nedelja, to jest 9 kalendarskih meseci, ili 10 lunarnih meseci, ili 280 dana. Svakog dana, u trudnoći se stvaraju, rastu i razvijaju organi i sistemi organa, koji postepeno stupaju u funkciju potrebnu za održavanje trudnoće. Ako neki od tih organa ili sistema organa zakažu, trudnoća mora da se održava uz adekvatne savete i terapiju. Danas postoje protokoli praćenja trudnoće koja je stabilna, a rizične trudnoće zahtevaju poseban nadzor", kaže dr Lepeš-Bingold.

Kakav je protokol praćenja stabilnih trudnoća, a kakav rizičnih?
"Kontrole redovnih trudnoća bi trebalo da se obavljaju jednom mesečno. Pored ultrazvučnog pregleda, obavezno se kontroliše krvna slika, šećer u krvi i urin, kao i krvni pritisak trudnice. Ukoliko je trudnoća rizična, a spisak razloga za to je veliki (kontrakcije, otvaranje grlića materice...) - uvode se češće kontrole, koje podrazumevaju ginekološki pregled, sa dodatnim laboratorijskim pregledima, u zavisnosti od konkretnog problema u trudnoći."

Kada se trudnicama preporučuje mirovanje, odnosno ležanje?
"Preporučuje se u slučaju pojave kontrakcija pre očekivanog termina porođaja, kao i dilatacije (širenja) cervikalnog kanala - koja ukazuje na prevremeni porođaj ili pobačaj. Savetuje se pošteda od posla, to jest bolovanje. Ukoliko se i pored preduzetih mera tegobe ne smire, može da se uradi intervencija - 'serklaž', odnosno opšivanje grlića materice. Ako je reč o lakšim oblicima tegoba (npr. ako ima blagih povremenih bolova, koji ne dovode do otvaranja grlića materice), trudnicama su dozvoljene šetnje, ali uz nošenje odgovarajućeg pojasa", objašnjava dr Lepeš-Bingold.

Da li su dozvoljeni seksualni odnosi?
"U vreme održavanja trudnoće, predlaže se apstinencija (uzdržavanje) od seksualnih odnosa. "

Koje su moguće posledice ukoliko se trudnica ne pridržava saveta stručnjaka?
"U slučaju da se tegobe, to jest bolovi u predelu trbuha, kao i osećaj 'tvrdog trbuha' ne povuku, a trudnica ne koristi datu terapiju ili se ne pridržava saveta stručnjaka - moguć je pobačaj ili prevremeni porođaj, sa neizvesnim prognozama što se tiče zdravlja novorođene bebe. Dakle, kada je budućoj mami savetovano mirovanje to je učinjeno sa jakim razlogom - radi očuvanja njenog i bebinog zdravlja", kaže dr Lepeš-Bingold.

(MONDO/YUmama)

Poslednja izmena: 8 godina 1 mesec pre od BBmama.

Molimo vas Prijava da se pridružite konverzaciji.

Više
8 godina 3 meseci pre #12988 od nina
nina je odgovorio na temu: Odg: Odrzavanje trudnoce
Ja sam imala kako moj dr kaze delimicno odrzavanu trudnocu.Zbog kontrakcija u petom mesecu dobila samda pijem onaj grozni Ginipral,i uz njega Verapamil,ugh..pila sam ih do kraja trudnoce.Sva sreca te su kontrakcije stale pa sam mogla neprestalno da setam i radim,kad osetim neki bol,zamor ili sta vec ja odmah u horizontalu.

• Lanche
  • Lanche's Avatar Pokretač teme
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • Lana SRCE moje
Više
8 godina 3 meseci pre #13238 od Lanche
Lanche je odgovorio na temu: Odg: Odrzavanje trudnoce
Ja sam na pocetku trudnoce imala blago krvarenje i povremene bolove u stomaku, posto je bio period za mens.nisam znala da li je to ili sam trudna, krvarenje je bilo svetlo roze boje..pa me bunilo. Kod dr na uz..kaze trudnoca ali rizicna, bilo je par injekcija i onda Utrogestan vaginalno par meseci, ne secam se tacno sada.. Na svu srecu posle tri injekcije sve je bilo Ok, ali Utrogestan je morao da se kupuje do odredjenog termina..

Više
7 godina 9 minuta pre #78556 od GNina
GNina je odgovorio na temu: Odrzavanje trudnoce
Hm ne znam na koju temu da stavim... malopre odoh do wc-a i videh da sam malo prokrvarila, onako braonkaste boje... nemam pojma da li da se brinem ili ne, a u Bg sam nisam u Kv da bih otisla kod svoje doktorke. U svakom slucaju nemam nikakve bolove, nisam imala seksualne odnose ne pamtim, nisam imala ni pregled skorije, tj danas je radjen ultrazvuk. Trebala bih sledece nedelje kod svoje doktorke na kontrolu. Pa sta mislite? U svakom slucaju videcu da li ce se opet to desiti,a li mi nije svejedno :unsure:

Više
6 godina 11 meseci pre #78558 od Boyanna
Boyanna je odgovorio na temu: Re:Odrzavanje trudnoce
GNina, to ne mora ništa da znači ali obavezno prati šta se dešava, ako se krvarenje nastavi obrati se bilo kom lekaru u Bg, nemoj da čekaš. Odmaraj što više, fizički napor izbegavaj obavezno. I bez nervoze :-*

Honesty is an expensive gift, don`t expect it from cheap people.

Više
6 godina 11 meseci pre #78559 od GNina
Naravno da cu da odem ako se ponovi... nego mi se u prvoj trudnoci to nije desavalo, a sada me bas iznenadilo :blink: Nije mi svejedno...

Više
6 godina 11 meseci pre #78560 od Boyanna
Boyanna je odgovorio na temu: Re:Odrzavanje trudnoce
Znam, meni se dogodilo ali posle jednog pregleda, baš sam se bila uspanicila ali me dr smirila- u fazonu, to se dešava. I stvarno, nije se ponavljalo, niti je ostavilo posledice

Honesty is an expensive gift, don`t expect it from cheap people.

Više
6 godina 11 meseci pre #78562 od GNina
Uh dobro je da ima jos neko kome se desilo nesto slicno. Hvala draga :kiss:

Više
6 godina 11 meseci pre #78563 od Miljana
Miljana je odgovorio na temu: Odrzavanje trudnoce
Slazem se sa Boyannom, ako se nastavi idi kod lekara, , mada mislim da to nije nista strasno, ali cisto da umiris sebe idi :kiss:

Mama, ponosna sam sto ste vi moji roditelji <3
Zahvalnice:: GNina

Moderatori: vesnasSilvijica

Prijavljivanje/Registracija