Koliko je opasna aritmija u trudnoci

• Lanche
  • Lanche's Avatar Pokretač teme
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • Lana SRCE moje
Više
8 godina 2 meseci pre - 7 godina 6 meseci pre #18064 od Lanche
Lanche je napravio novu temu: Koliko je opasna aritmija u trudnoci
U toku trudnoce dolazi do hemodinamskih promena kao sto su povecanje volumena krvi i minutnog volumena srca, te se smanjuje sistemski otpor krvnih sudova i krvnog pritiska.Kod nekih trudnica pojavljuju se promene na EKG-u po tipu aritmija koje nastaju nakon porodjaja, a one obicno nisu opasne i ne zahtevaju lecenje.Medjutim, ako srce radi brze nego sto je uobicajeno, onda je potrebna medikamentozna terapija.Aritmije nastale u trudnoci moraju brzo da se lece, zbog povecanog rizika od tromboembolije trudnice i poremecaja hemodinamike ploda.U zavisnosti od trimestra, kardiolog prepisuje odredjen antiaritmik koji ce pomoci majci, a nece naskoditi plodu. Lek mora da se uzima u preporucenim dozama, a sve vreme lecenja treba redovno odlaziti na kontrole.Ukoliko se srcane aritmije u trudnoci ne lece, rizik od ostecenja ploda najveci je u prvih osam nedelja.Posle toga se smanjuje , ali ipak ostaje.

Da li ste Vi imale aritmije, kada su pocele da se pojavljuju, kako ste reagovale...Dajte nam Vasa iskustva i savete.
Poslednja izmena: 7 godina 6 meseci pre od c.sonja.
Zahvalnice:: Maja

Molimo vas Prijava da se pridružite konverzaciji.

Više
8 godina 2 meseci pre #18128 od Marinica
Marinica je odgovorio na temu: Odg: Koliko je opasna aritmija u trudnoci
Neprekidan rad srca omogućen je stalnim stvaranjem nadražaja u delu desne predkomore srca koji se zove sinusni čvor. Nadražaj se sa tog mesta širi kroz. predkomore, specijalni mišićni snop vlakana nazvan Hisov snop, sve do ćelija srčanog mišića leve i desne komore.

Ovi električni impulsi nastali u srcu omogućuju rad srca u vidu grčenja (sistole) ili opuštanja srca (dijastole) 60-80 puta u minuti. Ubrzani srčani rad preko 100 u minuti zove se sinusna tahikardija i najčešće je posledica vansrčanih činioca: fizičkog napora, psihičke napetosti, povišene telesne temperature, povećane aktivnosti štitaste žlezde, preteranog unosa kofeina, alkohola, nikotina.

Usporen srčani rad ispod 50 u minuti zove se sinusna bradikardija i najčešće je posledica dobre fizičke utreniranosti, smanjene funkcije štitaste žlezde, žutice, starenja i dejstva nekih lekova (digitalis, betablokatori, verapamil, diltiazem i dr.).
Uzrok nastanka
Srčane aritmije nastaju usled poremećaja u stvaranju ili provodjenju nadražaja u srcu ili istovremeno oba poremećaja. Uzroci koji dovode do srčanih aritmija mogu se podeliti u tri grupe: bolesti srca, bolesti drugih organa i opšti poremećaji. Bolesti srca su: koronarna bolest srca (angina pektoris, infarkt miokarda), zapalenjski procesi u srcu, slabost srčanog mišića, srčane mane i dr.

Bolesti drugih organa su: bolesti pluća, bolesti centralnog nervnog sistema, bolesti bubrega, bolesti endokrinih žlezda (najčešće štitaste žlezde) i bolesti gastrointestinalnog trakta. Opšti poremećaji su različite infekcije i toksična stanja, gubitak minerala ili tečnosti iz organizma, efekti nekih lekova, naročito digitalisa, diuretika i nekih lekova za lečenje srčanih aritmija.

Značaj srčanih aritmija je dvojak. Prvo, mogu da smanje efikasnost srčanog rada i do 30%. To se odnosi na srčane aritmije sa ubrzanim srčanim radom. Drugo, mogu da budu uzrok iznenadne srčane smrti u slučaju pojava treperenja komora.

ja nisam imala tih problema ali ispitivanja kazu da je to sve cesca pojava kod trudnica nazalost...
Zahvalnice:: Lanche

• Maja
  • Maja's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • The palm of a hand that holds all my dreams
Više
8 godina 1 mesec pre #24486 od Maja
Maja je odgovorio na temu: Odg: Koliko je opasna aritmija u trudnoci
Ovde bi pre trebalo pricati o tahikardijama..Odnosno ubrzanom srcanom radu koji se cesto desava u trudnoci..Aritmije su vec ozbiljniji poremecaji,i uglavnom su pracene jos nekim problemom....Razlika izmedju tahikardije i aritmije je sto aritmije prati nepravilan rad srca..kao sto i samo ime kaze..dok je tahikardija ritmican ali ubrzan rad...
Zahvalnice:: nina

Više
8 godina 1 mesec pre #24493 od Two Princess
Two Princess je odgovorio na temu: Odg: Koliko je opasna aritmija u trudnoci
Kao sto je Zmaja i napisala, ja imala sam konstantnu tahikardiju u trudnoci, puls i do 130 otkucaja.
Zbog lekova koje sam pila za odrzavanje trudnoce
Uzas jedan za organizam, sva sam se tresla i disala kao posle dobrog trcanja. Ali je moralo tako i to sam prihvatila.
Nakon trudnoce prestala sam sa lekovima i sve se vratilo u normalu.

• NATAŠA
  • NATAŠA's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • volim rode-donele mi moju srećicu!
Više
8 godina 1 mesec pre #24519 od NATAŠA
NATAŠA je odgovorio na temu: Odg: Koliko je opasna aritmija u trudnoci
tahikardiju sam imala par puta u trudnoći,posledica lekova i partusistema

• Maja
  • Maja's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
Više
8 godina 1 mesec pre #24558 od Maja
Ja sam imala tahikardiju i pre trudnoce..Trudnoca mi samo pogorsava stanje i srce mi bude onda pod velikim opterecenjem..Problem je sto mi skace i pritisak i ako nije vezan sa tahikardijama..ne izaziva ih on..ali u trudnoci je sve bilo povezano..Lek koji najcesce daju verapamil mi je imao suprotan efekat..umesto da ublazi i uspori rad srca meni ga je jos vise ubrzao..To je bio najdramaticniji momenat u trudnoci...A nista nisu mogli da mi daju kao zamenu..Tako da sam uglavnom pila bensedin i kompleks B vitamina,zatim metildopa,i jos neke 2-3 vrste leka,pored utrogestana,folne kiseline i vitamina,puna saka lekova dnevno i lezela sam non stop...Inace na samom pocetku trudnoce,dok jos nisam znala da sam trudna,imala sam taj najzesci napad...Zavrsila u hitnoj..dobra 3 sata sam lezela tamo i naprimala kojekave venske terapije..Hvala bogu da sa bebom nista nije bilo...Jer su mi svasta davali...Kad pomislim na narednu trudnocu,jeza me hvata..Jer znam sta me ceka..Bilo bi lakse da je problem izazvan trudnocom,pa onda postoji sansa da se ne javi u narednoj..Ovako takva sansa ne postoji...

• Verka
  • Verka's Avatar
  • Posetilac
  • Posetilac
8 godina 1 mesec pre #24559 od Verka
Verka je odgovorio na temu: Odg: Koliko je opasna aritmija u trudnoci
Zakljucak-tahikardija u trudnoci nije opasna, ali je jako jako neprijatna.

• Maja
  • Maja's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
Više
8 godina 1 mesec pre #24560 od Maja
Ne..moze da bude jako opasna...

• Ljiljana
  • Ljiljana's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • Ljudi koji nemaju poroka, nemaju ni vrlina!
Više
7 godina 5 meseci pre #57938 od Ljiljana
Ljiljana je odgovorio na temu: Odg: Koliko je opasna aritmija u trudnoci
Ufff, kad se samo setim. Zavrsila sam na hitnoj zbog tahikardije. Kad su mi uboli pravu dozu leka bilo mi je mnogo lakse. Mislim da nista neprijatnije i nelagodnije nisam osetila. U poslednjem trimestru je prestala, pa sam i lek postepeno prestala da pijem.

Moderatori: vesnasSilvijica

Prijavljivanje/Registracija