Cajevi u trudnoci
Ima čajeva koji su "sigurni" u trudnoći, ali i onih koji zahtevaju konsultaciju sa ginekologom. Naime, postoji mogućnost da neki sastojci, ako se uzmu u velikoj količini, mogu da budu štetni za bebu, dok pojedini čajevi mogu da izazovu dijareju (proliv) i lupanje srca, ukoliko se pije veća količina.
Iako čaj nije i ne sme da bude zamena za voće i povrće, on predstavlja značajan izvor antioksidanasa, posebno zimi - kada je izbor voća i povrća smanjen
Čajevi koji se preporučuju
Čajevi koji mogu bezbedno da se piju tokom trudnoće su: nana - olakšava jutarnju mučninu i nadimanje, limunov cvet - ima smirujući efekat, deluje protiv nesanice i uznemirenosti, đumbir - olakšava mučninu i povraćanje, šipak - odličan je izvor vitamina C, potpomaže delovanje imunog sistema. Zelje se koristi kod anemije, zbog visokog sadržaja gvožđa. Takođe sadrži vitamine A i C, kao i kalcijum. S obzirom da ima laksativno dejstvo (lakše pražnjenje creva), potrebna je konsultacija sa lekarom. Crni i zeleni čaj su dobri ako je iz njih odstranjen kofein.
Da biste popravili ukus nekog od sigurnih čajeva, možete da dodate: med, voćni sok, limunov sok, cimet ili karanfilić.
Čajevi koje treba izbegavati
Mnoge biljke, koje se inače koriste za spravljanje čajeva, mogu potencijalno da stimulišu matericu i izazovu kontrakcije, posebno ako se koriste u većoj količini. Tu spada: čaj od anisa, metvice, hibiskusa, sladića, ruzmarina, hajdučke trave...
List od maline (uglavnom siguran) je bogat gvožđem, podiže tonus uterusa, pojačava laktaciju, smanjuje mučninu i olakšava porođaj. Postoje kontroverze kada ga treba koristiti, ali je uglavnom bezbedan posle prvog trimestra.
Izvor :
www.yumama.com/trudnoca/ishrana-u-trudno...t-uz-pomoc-caja.html