Hrkanje u trudnoći

• Two Princess
  • Two Princess's Avatar Pokretač teme
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
Više
6 godina 11 meseci pre #79051 od Two Princess
Two Princess je napravio novu temu: Hrkanje u trudnoći
Većina nas je nekad doživelo hrkanje.
Bez obzira na to da li ste hrkali pre trudnoće ili ste delili sobu sa osobom koja je hrkala, svi mi savršeno razumemo koliki problem to može predstavljati.

Hrkanje nastaje kada su disajni putevi zapušeni tako da ne možete normalno da dišete.
Kao posledica, čuju se čudni zvuci prilikom disanja kada spavate. Ovi zvuci mogu biti tihi, a mogu biti glasni i uznemiravajući. Možete osetiti otežano disanje tokom noći ili primetiti da su disajni putevi naročito zapušeni. Kada se ovi simptomi ispoljavaju u toku trudnoće, vi patite od trudničkog hrkanja!

Novo istraživanje američkih naučnika otkriva da hrkanje u trudnoći može narušiti zdravlje bebe i izazvati prevremeno rođenje deteta, i to sa niskom porođajnom težinom!

Razlozi hrkanja u trudnoći
su najčešće gojenje, zadržavanje vode u telu i nagle hormonalne promene.

Zašto trudnice hrču?
Dugo se vodila diskusija u vezi sa tim zašto trudnice hrču u toku trudnoće. Jedna nedavna studija ja pokazala najmanje jedan uzrok hrkanja u toku trudnoće. Izgleda da u toku trudnoće gornji disajni putevi postaju prilično suženi. Kako dobijate na težini, neke od masti su smeštene u vratu i grlu. Ova meka tkiva se sakupljaju oko gornjig disajnih puteva i pritiskaju ih tako da ih sužavaju.
Na ovaj način se stvara prepreka u disajnim putevima, koja dovodi do hrkanja.
Drugi uzroci takođe iniciraju hrkanje u toku trudnoće. U toku trudnoće, organizam ima povećan krvotok. Ovaj povećan krvotok hrani Vaš organizam i bebu i uzrokuje širenje krvnih sudova. Pošto se krvni sudovi u nosnoj duplji i grlu šire, takođe uzrokuju i širenje mukoznih membrana. Kao posledica, organizam luči više sluzi u ovom delu tela i otežava disanje bez ikakvih prepreka.

Teško je odrediti ko će patiti od hrkanja u toku trudnoće. Zapravo, mnoge žene mogu doživeti blage ili ozbiljne simptome hrkanja u bilo kom trenutku trudnoće. Međutim, nekoliko faktora mogu povećati rizik od nastanka trudničkog hrkanja:
- Višak kilograma u toku trudnoće
- Gojaznost u toku trudnoće
- Veća dužina vrata (žene koje hrču imaju za 1cm duži vrat u odnosu na one koje ne hrču)
- Ako majka boluje od astme

Da li je hrkanje u toku trudnoće opasno?

Postoje neki dokazi koji ukazuju da hrkanje u toku trudnoće može povećati verovatnoću nastanka određenih komplikacija. Jedna švedska studija, koja je sprovedena 2000.godine, otkrila je vezu između trudničkog hrkanja i hipertenzije (visok krvni pritisak). Takođe su zapažene određene komplikacije kod beba čije su majke hrkale u toku trudnoće.
Ova studija je uključila 500 trudnica i njihove partnere. Učesnici su morali da ocene nivo hrkanja u upitniku, pre i posle rađanja bebe. Ovi nivoi su bili uzajamno povezani sa učestalošću trudničkih komplikacija u okviru ove grupe. Zatim, nakon porođaja, rezultati Apgarovog indeksa bebe su takođe zabeleženi.
Studija je otkrila izrazitu uzajamnu vezu između žena, koje su ocenile sebe kao osobe koje uobičajeno hrču (hrču skoro svaki dan), i trudničkih komplikacija. 14% ovih trudnica je prijavilo da boluju od hipertenzije uzrokovane trudnoćom, dok je 10% slučajeva preeklampsije. Ove trudnice, koje inače hrču svaki dan, uglavnom su rađale bebe sa rezultatom Apgarovog indeksa 7 ili čak manje.

Da li je to apnea kod spavanja?
Neke trudnice pate od hroničnog hrkanja u toku noći. Čak možete primetiti da će Vas taj zvuk probuditi u toku noći. Ako imate ove simptome, možda patite od stanja koje se naziva apnea kod spavanja.
Apnea kod spavanja je poremećaj disanja, koji je blisko povezan sa hrkanjem, tako da uzrokuje da su disajni putevi potpuno zatvoreni u toku spavanja. Na ovaj način pluća ne mogu udisati kiseonik i uzrokuju da se probudite. Važno je da se obratite Vašem doktoru zbog apnee kod spavanja. Dugoročna apnea kod spavanja može ozbiljno uticati na Vaš nivo energije i lišiti Vas kiseonika koji Vam je neophodan. Vaš doktor može Vam preporučiti odgovarajuće i efikasno lečenje kako bi disajni putevi bili stalno otvoreni.

Saveti vezani za hrkanje
Ako ste hrkali u toku trudnoće, nemojte da brinete, evo nekoliko saveta koji zaustavljaju hrkanje i koji će vam biti od velike pomoći da bolje spavate u toku noći:
- Izbegavajte velike količine kofeina jer on proširuje krvne sudove tako da se disajni putevi dodatno sužavaju.
- Pokušajte da što više spavate na strani , tok prilikom su disajni putevi otvoreniji.
- Poduprite pod glavu još jedan jastuk, da biste bili viši jer su i tako disajni putevi otvoreniji.
- Na kraju pokušajte da problem otklonite tako što ćete koristiti određene trake i štipaljke za nos koje će nam pomoći da lakše prebrodimo hrkanje.
- Zdrava ishrana, više tečnosti, i naravno, vodite život bez stresa i lezite u krevet srećni,mirne savsti i čistog umu.

Izvor: mojabeba.com;

Kakva su vasa iskustva u vezi sa hrkanjem u trudnoci?

Molimo vas Prijava da se pridružite konverzaciji.

• Two Princess
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
Više
6 godina 11 meseci pre #79052 od Two Princess
Two Princess je odgovorio na temu: Hrkanje u trudnoći
Nije to bilo hrkanje, vise je licilo na probijanje zvucnog zida!
Hrkala sam, cini mi se i da sam tada najsladje spavala :lol: , ali zato onome ko je bio samnom u istoj prostoriji nije bilo ni malo lako! Zbog odrzavanja trudnoce, morala sam da lezim i najmanje bolove sam osecala kada lezim na ledjima, tako da nije bilo sanse da se nekako iskljucim ili napravim pauzu ako legnem na stranu :lol:
Neprijatno mi je bilo kada sam pred kraj trudnoce, lezala nekoliko dana na odeljenju, najglasnija sam bila od svih ostalih trudnica u sobi, mislim da su jedva cekale da odem kuci kako bi jednu noc spavale na miru i u tisini :oops:

Više
6 godina 11 meseci pre #79053 od Boyanna
Boyanna je odgovorio na temu: Hrkanje u trudnoći
Vi ne mozete ni da zamislite kakvo je to hrkanje bilo, nisam ni ja mogla dok se nisam cula :) Poslednji mesec trudnoce sam isla vrlo cesto na kontrole i ctg u Bg pa sam kad su mi bili pregledi dva dana za redom spavala kod drugarice da se ne bih cimala i putovala non stop. Ona me je jednom prilikom i snimila jer sam je ja ubedjivala kako nema trika da hrcem, nikad nisam i da se ona nesto istripovala. E, kad sam se cula nije mi bilo dobro. Zvucala sam kao neki muskarac, ma kakav muskarac kao neka zivotinja. Uzas jedan. I sad hrcem ali mnogo '''blaze'' nego u trudnoci :)

Honesty is an expensive gift, don`t expect it from cheap people.

Više
6 godina 11 meseci pre #79056 od GNina
GNina je odgovorio na temu: Hrkanje u trudnoći
Au ne znam :) Mada muz mi se nije zalio :) Mada spavam na strani, ja nema sanse da spavam na ledjima...

• Nina-David-Simon
  • Nina-David-Simon's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • *** Nina i David ***
Više
6 godina 11 meseci pre #79059 od Nina-David-Simon
Nina-David-Simon je odgovorio na temu: Hrkanje u trudnoći
Ni ja ne hrcem, ni u trudnoci ni van nje :-)

Više
6 godina 11 meseci pre #79060 od Boyanna
Boyanna je odgovorio na temu: Hrkanje u trudnoći
Da, da samo se vii tesite...Ne smeju muzevi da vam se pozale kad ste onako dobre kuvarice :P

Honesty is an expensive gift, don`t expect it from cheap people.
Zahvalnice:: Nina-David-Simon

• Two Princess
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
Više
6 godina 11 meseci pre #79062 od Two Princess
Two Princess je odgovorio na temu: Hrkanje u trudnoći
Ma nema veze, hrkala sam ja za sve vas :silly:

Više
6 godina 11 meseci pre #79064 od GNina
GNina je odgovorio na temu: Re:Hrkanje u trudnoći
Hahahah :) upravu si Boyanna :)

• Ljiljana
  • Ljiljana's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • Ljudi koji nemaju poroka, nemaju ni vrlina!
Više
6 godina 11 meseci pre #79065 od Ljiljana
Ljiljana je odgovorio na temu: Hrkanje u trudnoći
Nisam hrkala, jer sam jako malo spavala :unsure:

Moderatori: vesnasSilvijica

Prijavljivanje/Registracija