Gestacijski(trudnicki) dijabetes

Više
6 godina 11 meseci pre #79755 od Aleks
Aleks je napravio novu temu: Gestacijski(trudnicki) dijabetes

Gestacijski dijabetes je stanje poremećenog metabolizma glukoze i delovanja insulina, specifično za trudnoću - javlja između 24. i 28. nedelje kod zdravih žena, tačnije onih koje inače ne boluju od šećerne bolesti .. Zahvata 3-5% trudnica, manifestuje se povećanim nivoom glukoze u krvi , simptomima u vidu pojačane žeđi i unosa tečnosti, učestalog mokrenja , zamućenja vida, svraba kože, usporenog zarastanja rana te tvrdokornijih gljivičnih infekcija (posebno vaginalne kandidijaze), a povlači se ubrzo nakon porođaja.
Gestacijski dijabetes može uzrokovati komplikacije u trudnoći pa ga je važno što pre prepoznati kako ne bi došlo do posledica - kako za majku (infekcije urotrakta, dijabetička retinopatija, dijabetička nefropatija, preeklampsija / povišeni krvni pritisak, praćen pojavom belančevina u urinu i eklampsija / poremećaj u trudnoći kod kojeg se javljaju grčevi celog tela) tako i za plod. Povišene koncentracije šećera u krvi mogu dovesti do otežanog i / ili prevremenog porođaja, poremećaja rasta i razvoja ploda, urođenih anomalija... Deca majki s gestacijskim dijabetesom imaju veću porođajnu težinu (preko 4100 grama) od ostale dece, te imaju povećan rizik od neonatalne hipoglikemije, ali i sklonosti razvoju gojaznosti i dijabetesa tipa 2 kasnije tokom života.
Gestacijski dijabetes nastaje usled hormonalnih i metaboličkih promena u organizmu za vreme trudnoće; iako je proizvodnja insulina većinom očuvana / zadovoljavajuća, hormoni koji se luče tokom trudnoće, poput progesterona, estrogena, kortizola, sprecavaju njegovo delovanje. Rastom posteljice tokom trudnoće, navedeni se hormoni luče u sve većim količinama te u poslednjem trimestru mogu prouzrokovati značajnu insulinsku rezistenciju.
Povišen nivo glukoze u krvi ne mora nužno davati nikakve simptome pa su zbog toga izrazito važni redovni ginekološki pregledi u trudnoći, koji obuhvataju merenje nivoa glukoze u krvi i mokraći, i nezaobilazan OGTT test. Ukoliko se pojave simptomi poput izrazito velikog porasta telesne mase trudnice, pojačane gladi ili žeđi, učestalog mokrenja, učestalih vaginalnih infekcija ili zamućenja vida, o tim simptomima treba svakako upozoriti lekara, koji će preduzeti dalje mere za postavljanje dijagnoze i eventualnu primenu terapije.
Cilj lečenja je izbeći prekomernu porođajnu težinu koja komplikuje sam porod i smanjiti rizik od novorođenačkih komplikacija i sklonosti razvoja šećerne bolesti kasnije tokom života. Najvažnije terapijske mere su ishrana individualno prilagođenog kalorijskog unosa i redovno vežbanje. Dijetetske mere pomoći će otprilike 85% trudnica, ali kod 15% žena ipak se uvodi insulinska terapija. Oralni hipoglikemici (lekovi koji se inače uzimaju u dijabetesu tip 2) kontraindikovani su u trudnoći, pa se stoga odmah uvodi insulinska terapija.
Kod većine žena odmah nakon porođaja dolazi do spontane normalizacije nivoa šećera u krvi. Gestacijski dijabetes može se i ne mora se manifestovati u sledećim trudnoćama.

izvor-http://www.centarzdravlja.rs/

[/url]

Molimo vas Prijava da se pridružite konverzaciji.

• Eka
  • Eka's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Administrator
  • For Those I Love I Will Sacrifice.
Više
6 godina 11 meseci pre #79759 od Eka
Eka je odgovorio na temu: Re:Gestacijski(trudnicki) dijabetes
На граници да га добијем :/

For Those I Love I Will Sacrifice.

I have my moments, some more than others: but the ones around me, love me for me.

• Nina-David-Simon
  • Nina-David-Simon's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • *** Nina i David ***
Više
6 godina 11 meseci pre #79804 od Nina-David-Simon
Nina-David-Simon je odgovorio na temu: Gestacijski(trudnicki) dijabetes
U prvoj trudnoci proslo je bez toga. Sledece nedelje ixem da radim laboratoriju i test opterecenja glukozom, nadam se da ce sve biti ok.

• Eka
  • Eka's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Administrator
Više
6 godina 11 meseci pre #79806 od Eka
Са колико глукозе радиш тест?

I have my moments, some more than others: but the ones around me, love me for me.

Više
6 godina 11 meseci pre #79811 od Bebac medeni
Bebac medeni je odgovorio na temu: Re:Gestacijski(trudnicki) dijabetes
Moja dr me je uplasila da imam trudnicki dijabetes samo zato sto je primetila da beba dosta napreduje. Poslala me je na test opterecenja glukozom i nista. Bebi je prijalo, rasla je ali je pred kraj prestala. Nisam imala ni jedan simptom, ugojila sam se samo 10kg, ali sam se bas uplasila :-(

• Eka
  • Eka's Avatar
  • Van mreže
  • Administrator
  • Administrator
Više
6 godina 11 meseci pre #79813 od Eka
Ја сам радила због вишка плодове воде и зато што је беба напреднија. На граници сам да га добијем. Немој да се плашиш све регулишеш храном, промена исхране и то је то.

Više
6 godina 11 meseci pre - 6 godina 11 meseci pre #79819 od Two Princess
Two Princess je odgovorio na temu: Gestacijski(trudnicki) dijabetes
Naplasili me i izbockali da utvrde sa sigurnoscu da nije povecan secer, zato sto sam bila na samoj granici a visoko rizicna trudnoca.
Sva sreca pa je bilo ok. Pamtim to oktobarsko jutro, sedim u kolima umotana u cebe ispred laboratorije, sediste oboreno u polu lezeci polozaj, odrzavala sam trudnocu i bolove nisam imala jedino kada lezim i odmaram. Leskarim i samo na svakih pola sata izadjem iz auta i odem na po jedno vadjenje krvi, a glukoza mi je bila jeziva iako oboazam slatkise, to je prevazislo sva ocekivanja pojma slatkog!
Zavrsilo se sve dobro a povisen secer mi je bio od 1 kg breskvi koje sam pojela dva dana ranije i ogromnog grozda hamburg grozdja :silly: :silly: :silly:
Poslednja izmena: 6 godina 11 meseci pre od Two Princess.

Više
6 godina 11 meseci pre #79826 od Deni
Deni je odgovorio na temu: Re:Одг: Gestacijski(trudnicki) dijabetes
Meni su isto mislili da imam povisen secer jer mi je beba dosta napredivala pa me bacili na dijetu bez skatkisa,izdrzala sam mesec dana a onda sam nastavila po starom,nisam imala povisen secer jednostavno su mi sve tri bile krupne bebe a po njima ja sam trebala da rodim dzina :-)

• Nina-David-Simon
  • Nina-David-Simon's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • *** Nina i David ***
Više
6 godina 11 meseci pre #79838 od Nina-David-Simon
Nina-David-Simon je odgovorio na temu: Re:Gestacijski(trudnicki) dijabetes

eka napisao/la: Са колико глукозе радиш тест?

Sa 50 gr glukoze, pa ako ispadne da je povisen onda za dan- dva sa 100 gr

Moderatori: vesnasSilvijica

Prijavljivanje/Registracija