Baby friendly program,da ili ne?

Više
8 godina 3 meseci pre - 7 godina 7 meseci pre #14620 od nina
nina je napravio novu temu: Baby friendly program,da ili ne?
Baby friendly program - da li ne?
Baby friendly program se u svetu primenjuje od 1991. godine a pokrenuli su ga Svetska zdravstvena organizacija i UNICEF. Cilj programa je promocija, zaštita i podrška dojenju, a podrazumeva rano stavljanje bebe na dojku majke, boravak bebe uz majku i podoj na zahtev bebe. U svetu ovaj program funkcioniše po određenim pravilima poput:

- odmah po rođenju bebe treba da se ostvari direktan kontakt između majke i novorođenčeta (koža na kožu)

- u prvih pola sata treba da dođe do prvog podoja

- beba i majka treba da budu smeštene u istu prostoriju, ali na poziv majke, zbog umora, medicinsko osoblje je dužno da vode brigu o bebi na par sati

- medicinske sestre su u obavezi da pomognu majkama oko dojenja na svaki bebin zahtev

- obavezna je pomoć majci oko učenja pravilne tehnike izmlazanja viška mleka u dojkama

- treba informisati majke o nastavku dojenja nakon izlaska iz porodilišta
Baby friendly u Srbiji

U Srbiji se ovaj program primenjuje od 1995. godine, ali sudeći po iskustvima porodilja kao i izveštaju UNICEF-a, Ministarstva zdravlja i nevladinih organizacija - ne funkcioniše. Osim toga što su bebe i majke smeštene u istoj prostoriji, ostala pravila se ne primenjuju. Porodilje se uglavnom žale na to što su im bebe donošene dva sata posle porođaja - kada su one još uvek veoma iscrpljene, da se medicinsko osoblje nehumano ophodilo prema njima u porodilištu, da nisu dobijale neophodnu pomoć, da su iako umorne od porođaja, sa bolovima od epiziotomije morale sve same da rade oko bebe. Takođe mnoge majke su nezadovoljne jer nisu dobile neophodnu obuku oko dojenja, iako su i po nekoliko puta dnevno zvale medicinsko osoblje da ih poduči. Jednom rečju većina žena misli da ne treba izabrati baby friendly program u Srbiji jer je "unfriendly" za majke.

Svakako ima i onih koje su oduševljene ovim programom. Srećne su bile porodilje što su bebe sve vreme pored njih, što doje bebe na zahtev (a ne na 3 sata kako je inače praksa), što su naučile šta treba da rade oko beba pa su spremne došle kući. To su porodilje koje su imale odličnu komunikaciju sa medicinskim sestrama i njihovu veliku pomoć i razumevanje, ali je na žalost, ovakvih primera malo.

U većini porodilišta u Srbiji trudnica može da bira da li želi da bude smeštena sa bebom u sobu i da bude deo ovakvog programa ili ne, međutim ima porodilišta u Srbiji gde je BF obavezan.

Prednosti baby friendly programa

Najveća prednost ovog programa je rani početak dojenja koji smanjuje rizik od problema sa laktacijom. Rano se ostvaruje i emotivna veza između majke i bebe, majka stiče samopouzdanje, ima "nadzor" nad svojim detetom 24 časa... Istraživanja su pokazala i da je, zahvaljujući baby friendly programu, manji procenat beba sa infekcijama u porodilištu. Ne treba zanemariti ni ekonomski faktor - dojenje tj. majčino mleko je najjeftinije a najhranljivije. Adaptirano mleko je skupo a smatra se i da su dece koja su hranjenja samo adaptiranim mlekom podložnija bolestima tokom odrastanja.

Pedijatri u Srbiji strogo preporučuju baby friendly program sa svim manama koje nosi. Smatraju da je to najbolji način da se dođe do pravilnog dojenja koje je nezamenljiv "lek" za bebu, naročito u prvim mesecima života. Navode da se u drugim slučajevima, kada majke nisu deo ovog programa, bebe dohranjuju u porodilištu adaptiranim mlekom, te da su site kada se donesu majci na podoj, što automatski predstavlja problem majci koja želi da doji. Problem je i što ih u porodilištima hrane na flašicu pa majka po dolasku kući ima velike probleme oko dojenja jer beba želi tako da nastavi da jede. Često se zbog toga dešava da mnoge majke odustanu od dojenja, čime novorođenče gubi mnogo.
Poslednja izmena: 7 godina 7 meseci pre od BEBICA.
Zahvalnice:: Dasha, Miljana, NATAŠA, Two Princess

Molimo vas Prijava da se pridružite konverzaciji.

Više
8 godina 3 meseci pre - 8 godina 3 meseci pre #14623 od Dasha
Dasha je odgovorio na temu: Odg: Baby friendly program,da ili ne?
Ako mene pitate, u Srbiji je ovaj program uveden kako bi se babice sto vise odmarale....
Iskreno, ono nije friendly nego unfriendly...
Zasto?
Idemo redom:
- odmah po rođenju bebe treba da se ostvari direktan kontakt između majke i novorođenčeta (koža na kožu) / desilo se ali veoma kratko sto ne uzimam za zlo

- u prvih pola sata treba da dođe do prvog podoja / nije se desio u prvih pola sata vec posle nekoliko sati

- beba i majka treba da budu smeštene u istu prostoriju, ali na poziv majke, zbog umora, medicinsko osoblje je dužno da vode brigu o bebi na par sati / molila, plakala, trazila pomoc, apelovala, drala se, svadjala se, neeee, one se nisu okrenule.... uzimaju one bebe i dopustaju majkama da se odmore ali samo onima koje poznaju i koje su im gurnule neki evric u dzepcic...

- medicinske sestre su u obavezi da pomognu majkama oko dojenja na svaki bebin zahtev / samo mi se jedna posvetila i to par minuta a pojavila se i druga i pitala zasto beba place i odnela mi secernu vodu!!!!!?????

- obavezna je pomoć majci oko učenja pravilne tehnike izmlazanja viška mleka u dojkama / hahhaa, e ovo da se desilo, ja ne znam, ni u snu.... ma kakvi, daleko od pomisli... kad nisu prethodne stavke, zasto bi ove?!

- treba informisati majke o nastavku dojenja nakon izlaska iz porodilišta / e ovde se desila velika podrska moje patronozne sestre Caje kojoj sam bezgranicno zahvalna jer me je ubedila da mogu uspesno da dojim svoju bebu sto se i desilo i to punih 13 meseci!!!!
Poslednja izmena: 8 godina 3 meseci pre od Dasha.

Više
8 godina 3 meseci pre #14626 od nina
nina je odgovorio na temu: Odg: Baby friendly program,da ili ne?
Kakva su vasa iskustva,sta mislite o Baby friendly?
Kod nas u Smederevskoj bolnici je Bf,ja sam se porodila u 00:50,Nadju su mi doneli posle vizite,negde oko11 h pre podne,i hvala im na tome jer nisam bila u stanju da se pomerim,imala sam vremena da se odmorim i bila sam nestrpljiva da je vidim :srce: Imale smo srecu sto su sestre stvarno bile ok,maksimalno su se trudile da nam pomognu,i spremne da odgovore na svako pitanje.Ja sam u bolnici bila samo 4 dana,i to vreme mi je bukvalno proletelo ,za razliku od zena koje su se porodile carskim rezom,smatram da je njima mnogo teze sa bf programom.

Više
8 godina 3 meseci pre #14637 od Boyanna
Boyanna je odgovorio na temu: Odg: Baby friendly program,da ili ne?

Dasha napisao/la: Ako mene pitate, u Srbiji je ovaj program uveden kako bi se babice sto vise odmarale....
Iskreno, ono nije friendly nego unfriendly...
Zasto?
Idemo redom:
- odmah po rođenju bebe treba da se ostvari direktan kontakt između majke i novorođenčeta (koža na kožu) / desilo se ali veoma kratko sto ne uzimam za zlo

- u prvih pola sata treba da dođe do prvog podoja / nije se desio u prvih pola sata vec posle nekoliko sati

- beba i majka treba da budu smeštene u istu prostoriju, ali na poziv majke, zbog umora, medicinsko osoblje je dužno da vode brigu o bebi na par sati / molila, plakala, trazila pomoc, apelovala, drala se, svadjala se, neeee, one se nisu okrenule.... uzimaju one bebe i dopustaju majkama da se odmore ali samo onima koje poznaju i koje su im gurnule neki evric u dzepcic...

- medicinske sestre su u obavezi da pomognu majkama oko dojenja na svaki bebin zahtev / samo mi se jedna posvetila i to par minuta a pojavila se i druga i pitala zasto beba place i odnela mi secernu vodu!!!!!?????

- obavezna je pomoć majci oko učenja pravilne tehnike izmlazanja viška mleka u dojkama / hahhaa, e ovo da se desilo, ja ne znam, ni u snu.... ma kakvi, daleko od pomisli... kad nisu prethodne stavke, zasto bi ove?!

- treba informisati majke o nastavku dojenja nakon izlaska iz porodilišta / e ovde se desila velika podrska moje patronozne sestre Caje kojoj sam bezgranicno zahvalna jer me je ubedila da mogu uspesno da dojim svoju bebu sto se i desilo i to punih 13 meseci!!!!

slazem se u potpunosti, meni su bebu doneli nakon 24h prvi put, mada posle carskog nisam bila u stanju ni tad nista da uradim, donosili su je redovno samo na podoj i mislim da je to dovoljno,...onako kao poluinvalid nisam bila sposoba da se brinem ni sama o sebi a kamoli o bebcu koji mi je uzgred prvi (i skoro svaki podoj sam preplakala jer se nisam snalazila sama oko dojenja a one ribe se pojave na minut tutnu bebi sisu u usta i mislee da su sve odradile, a sto joj ispadne cim okrenu ledja nema veze :siz: )

Honesty is an expensive gift, don`t expect it from cheap people.

Više
8 godina 3 meseci pre #14650 od Olivera
Olivera je odgovorio na temu: Odg: Baby friendly program,da ili ne?
Mogu da komentarisem samo na osnovu tudjih iskustava.Koja su slicna Dashinim.Verovatno je divan osecaj da je beba tu sa tobom ali si previse umoran da bi se u potpunosti i u svakom momentu mogao posvetiti bebi a pomoci u nasim bolnicama nema ako se necusne nesto u neciji dzep.
Pre neki dan sam razgovarala sa rodjakom koja se porodila u Becu i ona preporucuje bf ali kada sam joj prepricala iskustva majki iz nasih bolnica bila je frapirana.Kod nje je sve bilo kako knjiga kaze tj.imala je podrsku osoblja u svakom mogucem momentu za sve sto je trebalo.
Pitam se samo sta je potrebno uraditi da se kod nas u bolnicama ne desava to sto se desava.Kome se obratiti,tuziti ili sta vec uraditi?

• Marija
  • Marija's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • Bicu tu i onda kad mislis da mi do tebe nije stalo
Više
8 godina 3 meseci pre #14658 od Marija
Marija je odgovorio na temu: Odg: Baby friendly program,da ili ne?
Kada sam se porodila sa Gordanom nisam bila u bf i bilo mi je super sto mogu da se odmorim posle svih muka koje sam prozivela ali kada sam se porodila sa malim debelim Tomicom uveli su OBAVEZAN bf u sva porodilista na zahtev ministra zdravlja... UZAS... porodila sam se u 6:24, a bebu sam dobila vec u 9h tacnije kad sam ja smestena u sobu tada je i on... sva sreca pa mi nije bio toliko tezak porodjaj i nisu me sekli pa sam mogla da funkcionisem inace ko zna sta bi bilo...

• Milica
  • Milica 's Avatar
  • Van mreže
  • BB Majstor
  • BB Majstor
  • Covek samo srcem dobro vidi, istina se ocima ne da
Više
8 godina 3 meseci pre #14661 od Milica
Milica je odgovorio na temu: Odg: Baby friendly program,da ili ne?
Naravno da da...dok mi nisu doneli bebu umirala sam od dosade, a od kada sam dobila i i prvu i drugu bebu, vreme do odlaska kuci mi je proletelo... u raznim emocijama...ali uz moje andjele...sigurno lakse... a najbitnije je sto sisaju, a to im zivot znaci i imunitet i zdravlje i sve! :oklagija:

: )

Više
8 godina 3 meseci pre - 8 godina 3 meseci pre #14665 od Njanja
Njanja je odgovorio na temu: Odg: Baby friendly program,da ili ne?
Ne, ne i ne... na ovakav nacin kao sto sam ja dozivela neee!
Premorena, neispavana, 8 beba u sobi i sve placu, a odvedu ih samo izjutra od 5-7 na kupanje i ostalo .... bila sam kao zombi 3 dana.
Plakalo mi se koliko sam zelela kuci, bas kao sto je sve Dasha navela!
Poslednja izmena: 8 godina 3 meseci pre od Njanja.

Više
8 godina 3 meseci pre #14667 od nina
nina je odgovorio na temu: Odg: Baby friendly program,da ili ne?
Ja sam ocigledno imala srece sto se tice sestara sa neonatologije,stvarno su bile ok,u sobi smo bile samo nas tri,i bebe su bile ok,a sto se tice spavanja e to je vec druga prica,bila sam toliko uzbudjena da nisam mogla da spavam kako treba,i sve na sec...sve i se cinilo da nadja place

Moderatori: BoyannavesnasBebac medeni

Prijavljivanje/Registracija