Baby friendly program,da ili ne?

Više
8 godina 3 meseci pre #14675 od Two Princess
Two Princess je odgovorio na temu: Odg: Baby friendly program,da ili ne?
Sada sa ove tacke gledista, kada je proslo dosta vremena, shvatam da mi je taj odnos sa bebom pomogao da se opustim i sama snadjem (mada drugacije nije ni moglo, ostave ti dete i zaborave te).
Kada sam dosla kuci sa bebom, dobro sam vec upoznala njene navike i potrebe i usla u ritam spavanja i dojenja. Jedino zbog toga kazem da je to prednost Bf, a o mukama nakon carskog, bolovima, nespavanju, plakanju i setanju po sobi sa bebom u rukama po celu noc.....mogla bih dosta da pisem. Devet dana tamo, kao devet dugih godina!
Izgledala sam kao avet od premora i bolova. Ne volim ni da se secam toga. Zamalo nisam pala u nesvest kada sam dosla kuci jer sam i zaboravila kada sam poslednji put spavala, verovatno tu jednu prvu noc nakon carskog.
24 sata beba uz mamu, bez obzira kako se ona porodila, je mucenje.
Ako jos uz to dodam i uslove u porodilistu u mom gradu, onda to stvarno ijeste bilo.

A da, nakon ovog drugog carskog i nepunih 5 godina razmaka koje sam imala izmedju porodjaja, malo su promenili pravila, pa su nam bebe ukoliko to zelimo, odnosile tokom noci. Na tome sam im beskrajno zahvalna.

Molimo vas Prijava da se pridružite konverzaciji.

Više
8 godina 3 meseci pre #14697 od BEBICA
BEBICA je odgovorio na temu: Odg: Baby friendly program,da ili ne?
Ja ne znam kako izgleda Baby frendly sistem jer 2008 god u Zemuskom porodilisto nije jos bilo to uvedeno.Vec upoznavanje sledeceg dana u 9h i donoseti bebu na svaka 3h.meni je to lepse jer ovaj baby sistem koji na silu uvode nije ni 1% od onoga sto ustvari je bebu frendly sistem.
Za mene je bolje da ih donose na svaka 3h jer moze se i oporaviti neke zene ne mogu ni ustati na nogama i da se istusiraju mene jedva me je dovela sestra do toaleta da se sredim a krvarila ko luda....plus ko jos ima mleka odma to je nebuloza...kako je hraniti..sta raditi izaci u hodnik i moliti sestru da je odvede da je nahrane, mislim nek se mane i bolje da je bio onaj staaari sistem na 3h.... donose ti bebu pokazeti kako se doji...lepo jedna sestra patrolira ko ima pitanje postavlja i sl...
I strogo sma bez posete...hvala bogu u Zemunsko porodiliste to nema ali u ovim drugima samo tutni 10-20 evra sestri u dzep i videces zenu i dete na 5 minuta...sta ima tu po sobi da mi seta moj suprug ili neciji drugi i posle donose bakterije i sl...
Eto zbog cega....
Mozda sam zastarela ali takva sam... :vais:

VEROLINO HANDIWORK KLIK NA LINK
HEKLANE KAPE,TRAKICE,SALOVI,ZA SVA GODISNA DOBA...
www.facebook.com/VerolinoHandiwork

Osmeh je jedna kriva linija koja moze da ispravi mnogo stvari.

[link=http://lilypie.com] [/link]

• Verka
  • Verka's Avatar
  • Posetilac
  • Posetilac
8 godina 3 meseci pre #14754 od Verka
Verka je odgovorio na temu: Odg: Baby friendly program,da ili ne?
Totalno sam protiv!

Više
8 godina 3 meseci pre #14806 od Miljana
Miljana je odgovorio na temu: Odg: Baby friendly program,da ili ne?
I ja sam protiv! Jedina dobra stvar sto se tice baby friendly je sto ce beba cesce sikiti, a nece biti toliko na ad mleku, jer npr.u visegradskoj donose bebu samo tri puta u toku dana.

Mama, ponosna sam sto ste vi moji roditelji <3

Više
8 godina 2 meseci pre #20259 od Ivana
Ivana je odgovorio na temu: Odg: Baby friendly program,da ili ne?
Kao i sve kod nas i bf se zloupotrebljava...Program koji je lepo zamisljen, dobija sasvim drugaciji smisao u nasim porodilistima.Kao izgovor koristi sestrama na odelenju da ni ne ulaze kod porodilja ma koliko one trazile pomoc, ma koliko bebe plakale ili ma koliko im stvarna pomoc bila potrebna.Prvorotke uce od iskusnijih mama kako se bebe presvlace, kupaju i sl.jer nikoga nema da im pokaze a bebe od prvog dana zahtevaju potpunu negu.S obzirom da bebe cele noci placu mame su neispavane, umorne, nervozne i jedva cekaju da ih otpuste iz porodilista...Uglavnom moje iskustvo sa bf programom je negativno i mislim da mi , kao drustvo,nismo dorasli tako humanom programu :( I pre sto godina, kada su se kako muskarci cesto umeju da kazu zene poradjale na njivi, znao se neki red pa je uz porodilju stalno bio neko od njenih najblizih i prvih 6 nedelja babinjara nije ostavljana ni trenutak sama...a sada, horor...sama u porodilostu, daleko od svojih kada iz njega izadje...

• Maja
  • Maja's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • The palm of a hand that holds all my dreams
Više
8 godina 2 meseci pre #20264 od Maja
Maja je odgovorio na temu: Odg: Baby friendly program,da ili ne?
Kumina mama je 30 godina radila kao sestra na ginekologiji..Kad su uveli taj bf program secam se da mi je rekla..Kakav crni baby friendly...to se samo fino kaze...nemamo cime da hranimo bebe pa smo ih stavili pored majki da one o tome brinu....

Više
8 godina 2 meseci pre #20273 od Two Princess
Two Princess je odgovorio na temu: Odg: Baby friendly program,da ili ne?

Zmajevska napisao/la: Kumina mama je 30 godina radila kao sestra na ginekologiji..Kad su uveli taj bf program secam se da mi je rekla..Kakav crni baby friendly...to se samo fino kaze...nemamo cime da hranimo bebe pa smo ih stavili pored majki da one o tome brinu....

E uzas! A kod nas cim te porode, prvo kazu: mama daj pelene, mama daj konzervu!
Ja sam se porodila carskim rezom, pa znam da pocinjem da dojim bebu tek 3 -4 dan, zato traze konzervu. Ali realno, ta konzerva moze da im traje 4 ili 5 dana, pa nije bilo potrebe da nas ganjaju po sobama i hodnicima svako trece jutro da donesemo jos. Beba ionako dobije 60 ml, toliko su nam davale babice u flasici i ni gram vise. Ustvari, toliko su dobijale mame koje nikoga ne poznaju i nemaju "vezu". Meni mleko nije krenulo dugo, a beba velika i alava, pa sam jurila i molila sve zive da daju u flasici vise, kako bi prestala beba da vristi.
A kad mi je mleko krenulo u kapima, brze bolje su prestale da daju flasicu, pa onda opet beba gladna i opet vristanje. Znaci, opet moli, opet objasnjavaj da je gladna....7 dana tamo kao 7 dugih godina!

Više
8 godina 2 meseci pre - 8 godina 2 meseci pre #20275 od nina
nina je odgovorio na temu: Odg: Baby friendly program,da ili ne?
Nisam imala problema,odmah je uspostavljena laktacija,doduse bolno zbog ragada...Elem problem je imala cimerka,koja zbog problema sa grudima nije mogla da doji bebu a pribogu dr neonatolog je insistirala na dojenju,sestre nisu smele ili nisu htele da daju dohranu,nacelnik porodilista koji je njen lekar je trebao da joj da inekciju za prestanak mleka zbog tog njenog problema,ali tog dana nije radio...uzas.Na kraju sam ja intervenisala preko poznanice koja radi u boksu,i krisom je dobila mleko.Sta reci sem blagi uzas :angry:
Poslednja izmena: 8 godina 2 meseci pre od nina.

Više
8 godina 2 meseci pre - 7 godina 1 mesec pre #20281 od Dasha
Dasha je odgovorio na temu: Odg: Baby friendly program,da ili ne?
Vec sam jednom pisala na ovoj temi pre nego sto je sajt bio pogodjen virusom i izbrisao pola tema sa foruma...
Mislim da u Srbiji ne znaju svrhu ovog programa ili ako ga znaju, ne primenjuju. Razlozi su vise visestruki. Pre svega ne postoje uslovi za primenu ovog programa ni u ljudstvu (zaposleni) niti u sredstvima. Kada je BF u potanju (bas sam pricala sa Prezlitzom), mama sve sama radi uz obavezni nadozor med.osoblja. Kupa bebu,previja pupak i sve ostale aktivnosti. Posto nema toliko sredstava za toliko novih radnih mesta kao i sredstava (kadica, podloga za previjanje, kozmetika i ostalo) onda to svako porodiliste prilagodjava svojim uslovima odnosno režiji. Recimo ja sam imala veoma loše iskustvo sa prvom bebom. Niko mi nije prišao da me informiše o laktaciji odnosno njenom uspostvljanju. Znaju samo neke teorijske detalje i to siromašne... Ubeđivli su me da imam mleka a beba je plakala stalno a znali su da me pitaju šta se dešava, zašto beba toliko plače.. Nisam odmah dobila mleko već tek peti dan kao i sada sa drugom bebom. Elem, bebu su mi odmah "uvalili" a nisam mogla da ustanem kao čovek... I to gladnu i izgrebanu bebu sa noktima kao u Gargamela... Sada je već bilo druga priča... Bebu su mi doneli tek uveče, videli su me da klonem, da sam premorena, te noći je beba bila u boksu, ja se naspavala, počela da uspostavljam laktaciju, vidim beba plače, pozovem sestru, sestra videla da nemam baš toliko mleka za bebu od 4300 g koja je bila gladnaaaaa za medalju, donosili mi ad mleko bez traženja da donesem ili dokupim... Dojila sam je i po malo davala to mleko sve do momenta kada je mleko malo krenulo pa su i kolicine ad melka bile manje... Ali sve to uz kosultaciju sa njima... Iskreno, drugi put je iskustvo bilo mnogo, mnogo bolje... I hvala... Impresionirana sam... A nikakvu vezu nisam imala u boksu... Ali odmah mi bebu nisu dalai na podoj kada sam se porodila jer je to propisima BF programa... Iskreno, da li se primenjuje ili ne primenjuje, meni se ovaj program nešto naročito i ne sviđa a pogotovo u momentima kada se žena porodi i kada se opravlja... Ili da postoji uz neprestano prisustvo sestre ili babice koja bi davala instrukcije... Slažem se da je BF program sjajan način uspostavljanja uspešne laktacije ali ipak treba da shvatimo da je uspešna laktacija produkt i odmorne mame!!! Bf program se uspešno primenjuje u razvijemi zemljama u ovakvim specijalizovanim apartmanima o kojima svi možemo samoda sanjamao da će naši pra,pra, pra unučići doživeti...

Poslednja izmena: 7 godina 1 mesec pre od Aleks.
Zahvalnice:: nina

Moderatori: BoyannavesnasBebac medeni

Prijavljivanje/Registracija