Roditeljstvo je veština koja se uči na delu, a koliko je komplikovana najviše se oseti onog dana kada tek rođena beba stigne kući. Iako tokom boravka u bolnici mlade majke dobiju savete kako da hrane i previjaju, kupaju i neguju bebu, kada izađu iz porodilišta najčešće nastupa panika.
Srećom, da bi ovi prvi dani bili lakši a roditelji stekli sigurnost u „rukovanju“ sa bebom pomažu
patronažne sestre.
Ona već prvog dana posle izlaska iz porodilišta, dolazi u posetu.
Ova služba na vreme dobija izveštaj iz porodilišta koja porodilja odlazi kući sa detetom, i njenu adresu boravka.
Prema postojećim propisima porodilja i beba imaju pravo na pet poseta patronažne sestre, a ukoliko postoji rizik po zdravlje mame ili bebe i na još dve posete. Rad sa porodicom patronažna sestra određuje prema prioritetima porodice.
To podrazumeva i rano otkrivanje eventualnog fizičkog, mentalnog i emocionalnog poremećaja u razvoju deteta.
- Patronažna sestra uči roditelje kako da okupaju ili prebrišu bebu u danima kada se ne kupa, koja gardaroba je adekvatna, kako obraditi pupčanu ranu, kako pravilno postaviti bebu na dojku, kako je nakon obroka podići da podrigne - naglašava naša sagovornica. - Takođe pruža i informacije kako treba masirati bebu, održavati higijenu pelenske regije, očistiti nos, oči, odseći noktiće, kada može da se vodi u šetnju, kada rodbina može da dođe u posetu...
Odojče (beba starija od mesec dana), prema postojećim pravilnicima, ima pravo na jednu prvu i jednu ponovnu posetu patronažne sestre, a ako postoji neki rizik imaju pravo na ukupno četiri posete. Dete posle prvog rođendana, do druge godine, ima pravo na jednu posetu, kao i na jednu u četvrtoj godini.
Po nalogu pedijatra, posete mogu da se produžavaju, u skladu sa potrebama.
Kakva su Vasa iskustva sa patronaznom sestrom?
Da li ste bile zadovoljne, imate li neku primedbu, zamerku na njen rad i posete?
Da li su Vama i bebi bile dovoljne samo posete redovne patronaze ili ste angazovali pomoc i privatnih patronaznih sestara, kojih u poslednje vreme ima sve vise?