Patronazna sestra

• Two Princess
  • Two Princess's Avatar Pokretač teme
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
Više
7 godina 3 nedelja pre #75337 od Two Princess
Two Princess je napravio novu temu: Patronazna sestra
Roditeljstvo je veština koja se uči na delu, a koliko je komplikovana najviše se oseti onog dana kada tek rođena beba stigne kući. Iako tokom boravka u bolnici mlade majke dobiju savete kako da hrane i previjaju, kupaju i neguju bebu, kada izađu iz porodilišta najčešće nastupa panika.
Srećom, da bi ovi prvi dani bili lakši a roditelji stekli sigurnost u „rukovanju“ sa bebom pomažu patronažne sestre.

Ona već prvog dana posle izlaska iz porodilišta, dolazi u posetu.
Ova služba na vreme dobija izveštaj iz porodilišta koja porodilja odlazi kući sa detetom, i njenu adresu boravka.
Prema postojećim propisima porodilja i beba imaju pravo na pet poseta patronažne sestre, a ukoliko postoji rizik po zdravlje mame ili bebe i na još dve posete. Rad sa porodicom patronažna sestra određuje prema prioritetima porodice.
To podrazumeva i rano otkrivanje eventualnog fizičkog, mentalnog i emocionalnog poremećaja u razvoju deteta.

- Patronažna sestra uči roditelje kako da okupaju ili prebrišu bebu u danima kada se ne kupa, koja gardaroba je adekvatna, kako obraditi pupčanu ranu, kako pravilno postaviti bebu na dojku, kako je nakon obroka podići da podrigne - naglašava naša sagovornica. - Takođe pruža i informacije kako treba masirati bebu, održavati higijenu pelenske regije, očistiti nos, oči, odseći noktiće, kada može da se vodi u šetnju, kada rodbina može da dođe u posetu...

Odojče (beba starija od mesec dana), prema postojećim pravilnicima, ima pravo na jednu prvu i jednu ponovnu posetu patronažne sestre, a ako postoji neki rizik imaju pravo na ukupno četiri posete. Dete posle prvog rođendana, do druge godine, ima pravo na jednu posetu, kao i na jednu u četvrtoj godini.
Po nalogu pedijatra, posete mogu da se produžavaju, u skladu sa potrebama.

Kakva su Vasa iskustva sa patronaznom sestrom?
Da li ste bile zadovoljne, imate li neku primedbu, zamerku na njen rad i posete?
Da li su Vama i bebi bile dovoljne samo posete redovne patronaze ili ste angazovali pomoc i privatnih patronaznih sestara, kojih u poslednje vreme ima sve vise?

Molimo vas Prijava da se pridružite konverzaciji.

Više
7 godina 3 nedelja pre #75342 od Boyanna
Boyanna je odgovorio na temu: Patronazna sestra
Ja kad cujem patronazna sestra meni samo kuva u stomaku. Prvi put mi je uletela u kucu kao drumski razbojnik, sa sve blatom na stiklama koje je posejala po celoj anabelinoj sobi. Nju je naravno probudila i cudila se koliko place. Nokti kao kandze, tacnije nadogradnja (mislim da duzi ne postoje). Nabedila me kako ce dete da mi zavrsi u Kg u bolnici ako je sutra ne odvedem u dz zbog slina. O previjanju pupka necu ni da govorim. Sledeci dolazak opet budi anabelu, i onako bunovnu zahteva da kupa. Milion bespotrebnih gluposti mi je navela da moram da imam kod sebe. i jos mi je na kraju rekla, kad ti uopste planiras da joj iseces noktice, zar ne mislis da je vec vreme.? Ja popizdela, reko bolje ti je da se pozabavis svojim noktima i aj ti lepo nema potrebe vise da dolazis. Snalazim se odlicno i bez tebe. Tako da jedno uzasno iskustvo, sreca pa je majka bila tu da mi pomogne.

Honesty is an expensive gift, don`t expect it from cheap people.

Više
7 godina 3 nedelja pre #75345 od Ljiljana
Ljiljana je odgovorio na temu: Patronazna sestra
Moja patronazna je bas bila divna. Sve nam je lepo objasnila, nezna je bila sa Urosem, lepo ga je i okupala. Dolazila je redovno 5 dana, a oni dolaze i dok pupak ne otpadne, to je njihovo licno sto rade, a ne moraju. Ja sam bas zadovoljna sa patronaznom sestrom.

• Ljiljana
  • Ljiljana's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • Ljudi koji nemaju poroka, nemaju ni vrlina!
Više
7 godina 3 nedelja pre #75348 od Ljiljana
Ljiljana je odgovorio na temu: Patronazna sestra
Za prvo dete nam je dolazila jedna divna, stalozena, raspolozena patronazna. Dolazila je svaki drugi dan, osim sto je svaki put okupala bebu, bila je raspolozena da odgovara na sva moja pitanja, cak sam je i zvala nekoliko puta. Jani je pupak otpao prilikom prve posete, ali ga je svaki put pregledala. Bas sam bila zadovoljna, kad su Jani postavljeni Pavlikovi remencici dosla je da nas vidi, iako nije trebalo, ja sam je zvala za savete oko odrzavanja higijene, a ona posle 2 sata pokucala na vrata. Divno iskustvo.
ALI, kada sam se drugi put porodila sacuvaj boze. :boyanna: Imam utisak da su mi bebu sa vrata pregledale. Njih dve su dosle u paketu, kukale kako imaju previse posla, da mogu da dolaze samo jednom nedeljno. Usle blatnjavih cipela, niti su ruke oprale a nisu ih ni dezinfikovale, bacile pogled na pupak,izletele iz kuce, dok sam vrata zatvarala jedna mi dobacila vizit-karticu i rekla da ih zovem ako imam neka pitanja. Sledece jutro Aca propiskio pelenu i pokvasi gazu na pupku, i ja sta cu pozovem ih. I juuuu, kao da sam nekoj od njih prst u oko gurnula! Dosle, nakrpile me, ispalo je kao da sam ja htela da se to sve desi. Napricale mi kako ce pupak da se inficira, kako ima granulom i da moramo na lapisiranje, da sam pustila bebu da se presisa, jer je bljucnuo dok ga je ona previjala. I ja onda angazujem privatno patronaznu sve dok pupak nije otpao. A ove dve kad su dosle, posle 7 dana, namerno sam im rekla da svako vece dolazi jedna njihova koleginica, vise se nisu pojavile...

• vesnas
  • vesnas's Avatar
  • Van mreže
  • Moderator
  • Moderator
  • Oči pokazuju snagu duše.
Više
7 godina 3 nedelja pre #75349 od vesnas
vesnas je odgovorio na temu: Patronazna sestra
Ja sam u subotu došla kući. Sutradan su došle dve patronažne sestre da uzmu podatke, pogledaju moju ranu, pogledaju bebu, okupale su je, dale savete i na svako pitanje imale odgovor. Bile su super. Posle je došla patronažna "naša" patronažna sestra koja je dolazila pet puta (tako nekako). Uz njenu pomoć smo je kupali, jer ja nisam smela zbog pupka.
Nama je dolazila i patronažna sestra koju smo mi lično zvali zbog obrade pupka i kupanja. Bojala sam se da ne pokvasim gazicu, a na kraju smo išli kod hirurga da odseče pupčanik jer nije nikako hteo da otpadne.
Moja sestra se zezala, kaže:"Ala ste se vezale odmah na početku." :lol: Skoro dva meseca smo se cimali oko toga.
Očekujem još jedan dolazak patronažne, mislim da je rekla kada bude napunila beba godinicu.
Zadovoljna sam, nemam nekih primedbi.

Više
7 godina 3 nedelja pre #75387 od Aleks
Aleks je odgovorio na temu: Patronazna sestra
Sa Stefanovom patronaznom sam bila zadovoljna.Dolazila je skoro svakog dana,sve dok pupak nije otpao,cak i kasnije ,kad je imao3 i 5 meseci, i jos jednom,da ga obidje i ,da nam da savete vezane za ishranu.Sve je odradjivala,od previjanja pupka do kupanja i pblacenja...Cak mi je dosta pomogla i oko pocetne faze mastitisa.Jedino sto mi je smetalo je sto je kasnije umela da bane nenajavljeno.
A Unina-katastrofa.Dosla je 2-3 puta,samo radi reda.Sve sam radila sama jer sam drugorotka pa kao sve znam.Samo baci pogled na bebu,maltene sa vrata.Nemarna,aljkava..Smrdela je na kilometar na cigare.I da,zahtevala je da je dovozimo i odvozimo,i to do kuce (ne do DZ).

[/url]

Više
7 godina 3 nedelja pre #75397 od dacadana
dacadana je odgovorio na temu: Patronazna sestra
oba puta ista patronazna...imam samo reci hvale za nju! dolazila je juce da nas obiđe sada kad smo porasli

• Two Princess
  • Two Princess's Avatar Pokretač teme
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
Više
7 godina 3 nedelja pre - 7 godina 3 nedelja pre #75500 od Two Princess
Two Princess je odgovorio na temu: Patronazna sestra
Pred kraj prve trudnoce je dosla patronazna sestra da me poseti i upozna. Tako jak utisak je ostavila ta zena na mene da je i danas pamtim, divna, mirna, blaga, stalozena, strpljiva, cista i uredna osoba, jednom recju - zena za primer!
Ali sam je tada videla i nikada vise, na moju zalost.
Nakon porodjaja smo iz porodilista beba i ja izasle u petak, a posto je njima vikend neradan dan, iz bolnice mi posalju neku spodobu koja je imala dezurstvo.
Zima, sneg do kolena, ona ulece obuvena, prica trista na sat, opsta pometnja nastaje. Zena je na sebi imala bar tri kila nakita, sto narukvica, sto ogrlica duzine do pupka i po dva prstena na svakom prstu.... kad je pred pranje ruku pocela to sve da skida i da zveci, mene uhvatila jeza.
Prevrce dete, davi je u kadi a ne kupa, kida flaster sa pupka, jaooo kao da me neko isamarao, stojim ukocena i ne verujem sta me snaslo. Pita dal da dodje i sutra i ja kazem - kako hoce. Dojuri ko furija i sutra i pocinje prica kako je morala zbog unuki bliznakinja da kupi masinu za susenje vesa jer je zima, pa kako se ona svakog petka presvlaci i skida sve sa sebe i pere!!!!!...kako strogo vodi racuna o cistoci :woohoo: , kako to moram i ja da pazim!
Sad se meni manta po glavi dal je ona prala svoju garderobu u petak pa je istog dana i obukla i onda dosla kod mene u subotu i nedelju cista ili je cekala da dodje nedelja (inace taj dan je bio nedelja) da skine sve sa sebe i opere?! Zgadio mi se zivot od same pomisli da rokerski crni kozni prsluk koji je imala na sebi, nije skidala i prala 7 dana!
Ljubazno sam ja to ispratila i rekla da ce baka svoju unuku da kupa par dana dok se ja ne oporavim od carskog, a da ona vise ne mora po znegu cak do nas da dolazi. Nije bila vise nikada, tih dva puta i to je sve. Mozda je i bolje!
A nakon drugog porodjaja sam bolje prosla. Nova patronazna za moj kraj je dolazila uvek u isto vreme, pazljivo kucala ili zvonila da nikoga ne uznemiri, sa bebom postupala nezno, osecajno. Imala je strpljenja da odgovori na sva moja pitanja i saslusa me.Dugo smo imali problema sa pupkom, skoro dva meseca, i telefonom sam je zvala i pitala za savet oko toga, nije nikada pravila problem i ljutila se. Nakon kontrole je ona zvala da vidi sta je pedijatar rekao i savetovao. Bas sam bila zadovoljna, kamo srece da mi je takav neko bio prvi put.
Poslednja izmena: 7 godina 3 nedelja pre od Two Princess.

• Sneza
  • Sneza's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • Mama sam i time se ponosim
Više
6 godina 11 meseci pre #78284 od Sneza
Sneza je odgovorio na temu: Patronazna sestra
mi nismo imali patronaznu sestru. Sa sela smo, pa su rekli da nemamo pravo. Tj.imamo ali bi mm morao svaki dan da ide po nju 25 km i vraca je. Znaci 100 km svaki dan i tako 10 dana. Pa koliko i mi trebalo novca za to :ohmy: pomagala mi je svekrva oko kupanja dok pupak nije otpao i zarastao, a to je bilo bas brzo. Pupak otpao odmah sledeci dan kada smo dosli iz bolnice, znaci 4-ti dan po rodjenju. Pomagala mi je nekih 10-ak dana, posle smo mm i ja sami. tako da nam patronazna nije ni trebala. a i pedijatar je ne prvoj kontroli rekao sve je Ok, i kaze dzaba bi ste samo vozikali patronaznu svaki dan. Ako sve bude kako treba tako cemo i sa drugom bebom

Moderatori: BoyannavesnasBebac medeni

Prijavljivanje/Registracija