Kako nauciti dete da deli?

Više
5 godina 9 meseci pre - 5 godina 9 meseci pre #52707 od nina
nina je napravio novu temu: Kako nauciti dete da deli?
Kako naučiti dete da deli?

Deljenje predstavlja put ka izgradnji zdravih društvenih odnosa, a u isto vreme uči decu strpljenju i poverenju...
Deca uče iz primera, a njihov primer ste upravo vi: roditelji. Ako pokažete detetu da i vi delite sa drugima, oni će uglavnom slediti primer. Međutim, deca su jednostavno… deca, i kao takvi oni imaju tendenciju da čuvaju i ne daju nikom ono što je njihovo, naročito ako se radi o omiljenoj igrački. Kako bi naučili decu da dele, donosimo nekoliko saveta koji mogu pomoći:

[/url]
Mnogi roditelji se pitaju kako da nauče svoje dete da deli, i da ne bude sebično. Dok, sa druge strane, treba kod deteta izgraditi i pojam svojine i mogućnost da odbrani ono što je njegovo/njeno. Obično zbrku kod roditelja stvara činjenica da dete pre treće godine i nema razvijen pojam svojine, pa će ili nasumično prisvajati tuđe igračke, ili se nekad nikako neće odvajati od svojih, ne želeći da ih deli sa drugima. Ova kolebanja u detetovom ponašanju su posledica formiranja pojma svojine ("šta je moje, a šta tuđe"), i uz pomoć roditelja, dete uspeva da postepeno razdvoji sebičnost i darežljivot, odnosno da razume šta je njegovo, a šta tuđe. Na koji način roditelji mogu pomoći u ovom procesu?

Evo nekih konkretnih saveta:
ne očekujte da dete pre treće godine, a i neko vreme nakon toga, samostalno deli ili brani svoje, vi ste tu da mu u tome pomažete
učenje darežljivoti često je podstaknuto ličnim primerom: delite nešto sa svojim prijateljima pred detetom, i pohvalite ga svaki put kad ono to čini
naučite dete da se ne dele samo materijalne stvari, već i osećanja, vreme, misli - podelite svoje ideje i osećanja sa detetom, i podstaknite ga da i ono to čini
kupujte igračke koje su namenjene deljenju (npr. društvene igre), gde dete na konkretan način stiče svest o deljenju
podstaknite dete da razvoje svest o svojini, tako što mu objasnite da ne mora sve da deli - neka odvoji igračke koje ne želi da deli sa drugom decom i to ispoštujte koliko je moguće
da bi naučilo da brani svoje, dete treba da oseti da i roditelji poštuju kada je nešto "njegovo/njeno", zbog toga nemojte rušiti granice svoje dece (npr. poklonite igračku drugom detetu bez njegovog/njenog znanja, pojedete njegovu omiljenu poslasticu i sl.)

svest o svojini takođe se kod deteta razvija putem poštovanja tuđe svojine (npr. "ne igramo se sa tuđim igračkama bez dozvole", "ovo je tvoj krevet, a ono je batin/sekin"...)
ukoliko dete ne želi da deli sa drugima, nemojte ga vređati i nazivati sebičnim, već pokušajte da pričate sa detetom i vidite šta je spremno da deli, a šta ne - na taj način direktno formirate detetovu svest o svojini i deljenju

Slađana Đorđević, master psihologije, psihoterapeut,
Kakva su Vasa iskustva vezana za ovu temu?
Poslednja izmena: 5 godina 9 meseci pre od nina.

Molimo vas Prijava da se pridružite konverzaciji.

Više
5 godina 9 meseci pre #52709 od Deni
Deni je odgovorio na temu: Odg: Kako nauciti dete da deli?
ja sam Andjelu ucila da deli sa drugima da ne bude sebicna,to je trajalo dok nije krenula u skolu pa pocela da deli olovke,gumice,bojice,uzinu,ona svoju uzinu samo proba dok joj ostala deca pojedu i to ona deca koja pojedu prvo svoju uzinu pa navale na njenu,e onda sam ja okrenula drugi list i objasnila joj da ne moze sa svima da deli jer ima koristoljubive dece tako da je vremenom uvidela te stvari i deli samo sa pojedinim osoba ali vazno da nije sebicna,a Magdalena uvek misli na svoju sestru nikad joj to nisam usadjivala prosto je takva npr. kad joj kupim cokoladicu obavezno kaze "a Andjeli?" tako da uvek misli na druge :)

Više
5 godina 9 meseci pre #52742 od Miljana
Miljana je odgovorio na temu: Odg: Kako nauciti dete da deli?
Za sada je Milicica super, nije sebicna i bas mi je drago :) i nadam se da ce tako i ostati, a od skoro je i pocela svima da prica da ga/je voli ,ma skroz je smesna, bas zna da podeli svoja osecanja, a jos je mala :srce:

Mama, ponosna sam sto ste vi moji roditelji <3

• Sneza
  • Sneza's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • Mama sam i time se ponosim
Više
5 godina 9 meseci pre #52890 od Sneza
Sneza je odgovorio na temu: Odg: Kako nauciti dete da deli?
uf moj kako-kad. Nekad bi sve dao, a nekad katastrofa, ne zna sta cu sa njim. ali mi je za utehu jer su i ostali klinci u okolini takvi. KAd odvedem Filipa kod njih nista mu ne daju, valjda onda zato i on njima ne da

Više
5 godina 9 meseci pre #52899 od nina
nina je odgovorio na temu: Odg: Kako nauciti dete da deli?
Nikada nismo imali problem sa deljenjem bilo cega...nekada je cak i previse tolerantna prema tudjoj bahatosti,ali i to se polako menja :)

• Maja
  • Maja's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • The palm of a hand that holds all my dreams
Više
5 godina 9 meseci pre - 5 godina 9 meseci pre #52903 od Maja
Maja je odgovorio na temu: Odg: Kako nauciti dete da deli?
Cim dodje u kontakt sa detetom koje joj ne daje igracke namesti zbunjenu i zapanjenu facu..nista joj nije jasno,jer ona sve daje i deli..jednom prilikom je celom parku podelila kokice..Ali posle kontakta sa detetom koje joj otima i zabranjuje da dira nesto,prilikom sledeceg susreta i igre sa decom demonstrira ono sto je videla kod drugih..i onda sve ponovo..price i objasnjavanje..tako da smatram da nije sve samo i iskljucivo na roditeljima i njihovom primeru..prosto i okolina cini svoje..sve je to u paketu..
Poslednja izmena: 5 godina 9 meseci pre od Maja.

Više
5 godina 9 meseci pre #52905 od Dasha
Dasha je odgovorio na temu: Odg: Kako nauciti dete da deli?
Sve ovo sto vi pricate moje dete je proslo... Taman kada sam ga naucila da drugarski deli, e tek tada je krenulo sve naopako. Na primer, iznesemo bajs, svi zele da ga voze, tako da je moje dete dugo ucilo biciklu da vozi do momenta kada je prestao da ga pozajmljuje i tada je naucio... Potom, sve sto iznesemo i delimo sa drugarima u vecini slucajeva bude izgubljeno, polomljeno, ulubljeno, izgrebano, unisteno... Kako ja moje dete da ucim da deli kada pred sobom ima stalno negativne primere gde drugi ne reaguju? Sve je fino, ispred nas podele kokice, bombone a kada ih ne gledamo i kad su malo daleko od nas, e to je prava prica: niko nikome nista ne da! I cemu ja da ga naucim osim da dobro ceni i cuva svoje stvari? Nemojte me pogrsno razumeti, svi koji me privatno znaju da nisam stipsa, sebicnjak itd i da tako ne ucim svoju decu ali u poslednje vreme u moru bahatosti, moje dete uci na pogresan nacin jer je to bas pravi uticaj okoline koji je Zmaja pomenula...

Više
5 godina 9 meseci pre #52928 od BEBICA
BEBICA je odgovorio na temu: Odg: Kako nauciti dete da deli?
Moja mala e sama naucila kome da da kome da ne da...zna da odreaguje burno kada neko zeli da joj otme nesto iz ruke a da ona sama ne odluci da to da i podeli sa nekim.
Naravno da nije u fazonu to je moje,moje, moje, moje, vec da kroz igru menjaju stavri ali takodje da tudje treba cuvati vise nego svoje.
Srecom to sprovodi u delo.Primer : Idemo kod nasih prijatelja u NS ona uvek nosi neku lutkicu ili barbiku i zadnji put na moje i drugaricino pozitivno iznenadjenje njena mala i moja mala su menjali barbike i obecali da ce ih cuvati do ponovnog susreta.
Kada se cuju preko telefona obavezno pricaju o barbikama koje su zamenile....i moje dte tu lutkicu cuva mnogo vise i pazi je mnogo vise nego svoje.

Naravno da me pitala sta ako drugarica mi polomi barbiku moj odgovor je bio vise necete se menjati to vazi i u suprotnom smru, u slucaju da Moni polomi ili osteti barbiku ona ne samo sto nece vise da se menja vec ima da joj da drugu svoju barbiku. Tako ce nauciti, bar mislim da vise ceni tudje, a i svoje.

VEROLINO HANDIWORK KLIK NA LINK
HEKLANE KAPE,TRAKICE,SALOVI,ZA SVA GODISNA DOBA...
www.facebook.com/VerolinoHandiwork

Osmeh je jedna kriva linija koja moze da ispravi mnogo stvari.

[link=http://lilypie.com] [/link]

Više
5 godina 8 meseci pre #53337 od Marinica
Marinica je odgovorio na temu: Odg: Kako nauciti dete da deli?
pa sta znam i nije i jeste nekada ali ako lepo potrazi bilo ko dobice i poslednju igracku koju drzi u rukama,sto se tice jela uopste nije sebican svakome daje i sve bi delio,cak i ako ne pooznaje osobu....

Moderatori: NinaninavesnasSilvijica

Prijavljivanje/Registracija