Bezbednost u igraonicama

Više
5 godina 8 meseci pre - 5 godina 3 meseci pre #35381 od Dasha
Dasha je napravio novu temu: Bezbednost u igraonicama
Moj sin obozava igraonice. Posecujemo ih jos kada je imao nepune dve godine. Pravimo rodjendane, idemo na organizovana desavanja i svasta nesto. U poslednjih nekoliko meseci, igraonice su nikle kao pecurke u nasem gradu. Bilo ih 4 a sada ih ima preko 11...
Danas smo bili na jos jednom u nizu pd "1001" rodjendana poslednjih mesec dana i nekako sam sedela kao na trncima jer sam ustanovila da igraonica i nije bas bezbedna koliko mi se cinila. Devojke koje tamo rade, zaduzene su i za cuvanje i dece za posluzenje gostiju a cinjenica je da se tesko radi istovremeno i da se cuvaju deca od 3 do 7 godina. Deca su se sudarala, gurala, tukla... Morala sam da opominjem devojke da stoje pored tramboline dok je gazdarica cimala da urdi nesto drugo... Imam utisak da je bezbednost dece malo potisnuta u stranu, da se vise vodi racuna o zaradi nego o drugim stvarima, da se ne zaposljava osoba koja bi samo sluzila goste jer je naknadni trosak i slicno...
Takodje... Da li postoji u Srbiji institucija koja je nadležna za bezbednost sprava po igraonicama, pri tom najviše mislim na one lavirinte za penjanje sa mrežama u koje mogu da se upetljaju, gde mogu da padnu i povrede se ukoliko nešto nije dobro pričvršćeno i montirano. Da li to iko proverava osim samih zaposlenih? Verujem da je većina ljudi koji otvore igraonicu dovoljno savesna da sama to obavlja i vodi računa, ali nažalost ima i onih drugih i onda kome se obratiti u toj situaciji?
Petogodišnji dečak nastradao je kad se zapleo u mrežu i ugušio u jednoj od igraonica u Hrvatskoj pre 3 godine. Iako je u pitanju tragedija koja se desila u susednoj državi, slična situacija vrlo lako može da se desi i kod nas jer o bezbednosti dece niko, sem roditelja i ponegde osoblja, ne vodi računa! O tome svedoči i činjenica, bar prema rečima vlasnika igraonica da na nivou države ne postoji nadležna služba za kontrolu ispravnosti i bezbednosti sprava u ovim objektima.
To je prepušteno zaposlenima, koji opremu kontrolišu golim okom?! Najčešće povrede, prema rečima nadležnih iz Hitne pomoći, svode se na povrede glave nastale prilikom igre, pada s tobogana ili klackalice i razna iščašenja po igraonicama. Da li ste to znali? Ja ovo nisam znala i ne zelim a Vas plasim, taman posla, ali ovo je tematika o kojoj mozemo procaskati... Takodje... Montira ko stigne... Kod nas u Srbiji tek odskoro postoje registrovane firme koje se bave montažom sprava u dečjim igraonicama. Opremu za igraonice najveći broj preduzetnika nabavlja iz inostranstva, ali ima i onih koji su kaveze i imobilijar za igru nabavili kod Kineza ili naručili od privatnika. Njihov kvalitet niko ne kontroliše. Prilikom komunikacije sa jednom od osoba koja se bavi ručnom izradom mreža za igraonice, saznala sam da su one veoma izdržljive i da je njihov vek u zatvorenom prostoru oko pet godina.Nema mogućnosti da se zaglavi ni dečja ruka, a kamoli glava, jer su rupe veličine 5x5 centimetara. Ipak, bezbednost sprava ne zasniva se samo na kvalitetu mreže. Za to su zaduženi ljudi koji vrše montažu...
Kolika je bezbednost u igraonicama koje Vi posecujete? Koje ste nepravilnosti uocili u njima? Nemojte ih imenovati, samo napisite....
Prilozi:
Poslednja izmena: 5 godina 3 meseci pre od BEBICA.

Molimo vas Prijava da se pridružite konverzaciji.

Više
5 godina 8 meseci pre #35412 od DADA POKLON TORTE
DADA POKLON TORTE je odgovorio na temu: Odg: Bezbednost u igraonicama
Sto se tice igraonica imam i pozitivna i negativna iskustva...U igraonici u kojoj smo slavili rodjendan dva puta postoje animatori koji zaista vode racuna o deci kako o animaciji tako i o bezbednosti...Vlasnica je vodila racuna koga zaposljava te i kako ko radi, pa je oformila zaista dobru ekipu.
Desavalo mi se da glumim i dezurnu vesticu i da opominjem devojke koje rade tamo da umesto caskanja rade ono za sta su placene...Malo je falilo da dvogodisnja devojcica padne na glavu sa visine od 2 metra.
Sto se tice inspekcija ne znam da li to iko radi i da li postoji neko ko obilazi igraonice posle otvaranja i to proverava.
Medjutim ono sto sam primetila i sto mene licno nervira jeste i odsustvo odgovornosti roditelja.
S obzirom na veliki broj igraonica i opterecenjima tipa moje dete dobija samo najbolje i idemo u ovu igraonicu jer je fensi i sta ce reci drugi ako idemo tamo...itd...primetila sam sledece greske koje roditelji cine svesno ili nesvesno ne znam:
- biraju igraonice po tome da li im se svidja prostor a ne da li je igraonica primerena uzrastu deteta;
- ne dogovore unapred sa vlasnikom prostora koliko osoba brine o deci i na koji nacin (jer nije isto imati na rodjendanu decu od 5-10 godina i od 1-4 godine) i da li iste osobe sluze i goste;
- ne obracaju paznju na dete jednom kada su ih predale animatorima;
- sramota ih je da ukazu na propuste osoblju koje radi kao i vlasniku igraonice...
Ima toga jos ali ovoga se setih u trenutku...

Više
5 godina 8 meseci pre #35420 od GNina
GNina je odgovorio na temu: Odg: Bezbednost u igraonicama
Mi smo jos mali tako da ne posecujemo igraonice, ali smo bili na jednom rodjendanu. U svakom slucaju je haos :) Na ovom sto smo mi bili bilo je dece razlicitog uzrasta, tako da su ovi veliki jurili ko blesavi ne obracajuci paznju na ove male... ja sam bila kao na iglama, nisam mogla nikako da se opustim. Samo sam jurila za Sonjom... :unsure: Definitivno treba biti vise od 2 osobe koje vode racuna o deci i naravno da roditelji paze na svoju decu.

Više
5 godina 8 meseci pre #35483 od Marija
Marija je odgovorio na temu: Odg: Bezbednost u igraonicama
bili smo samo jednom na rodjendanu kod prijateljice koja je slavila cerki rodjendan i toliko se lepo izigrao,trckao,vozio kamion,igrao lopticama da sam se odusevila i prvom prilikom ga vodim opet........za sada nemam losa iskustva :kisss:: :kisss:: :kisss::

Više
5 godina 8 meseci pre #35516 od Marinica
Marinica je odgovorio na temu: Odg: Bezbednost u igraonicama
nismo nikada bili ali bih bolela da ga odvedem da vidim reakciju njegovu.......... :)

Više
5 godina 8 meseci pre #35578 od Lanche
Lanche je odgovorio na temu: Odg: Bezbednost u igraonicama
Mi smo bili u jednoj, kada smo bili na dodelu paketica, Lana je bial sva zbunjena, malo sanjiva, nearspolozena, n
ije sama hodala, tako da nije mnogo ni dozivela, a onda smo imali poziv za jedan rodjendan, ali su bila sva starija deca, Lana jos uvek nije hodala, a i nismo imali mogucnosti da odemo, tako da nismo iskusili to cudo.. Ali planiram da je odvedem kada se prolepsa vreme, ima jedna novootvorena u nasem naselju, pa da vidimo kako ce se Lana tamo snaci.

Više
5 godina 8 meseci pre #35580 od GNina
GNina je odgovorio na temu: Odg: Bezbednost u igraonicama
Mi imamo sutra jedan rodjendan u igraonici u Beogradu :) Javljam kako je bilo :)

Više
5 godina 8 meseci pre - 5 godina 8 meseci pre #35591 od nina
nina je odgovorio na temu: Odg: Bezbednost u igraonicama
I mi smo relativno rano krenuli sa igraonicama, .Nadja obozava igraonice.Od drugog rodjendana pravimo zurkice u igraonici.Za njen cetvrti rodjendan je bilo cetrdesetoro decei,skoro cela grupica iz vrtica,i deca prijatelja,uzrasta od 2 do 4 godine,angazovane su bile tri devojke,od toga je jedna bila zaduzena da proverava hrranu i za tortu,a i mm i ja smo bili ukljuceni i pazili na decu,jer ipak je to veliki broj dece.Treba odvesti decu u toalet,sipati sok...itd.Sva sreca te je sve bilo ok,ali priznajem da nisam bila opustena.E sad sto se tice bezbednosti,ne znam sta da kazem,slazem se da se treba brinuti za to,ali na zalost u pojedinim igraonicama kod nas nije tako,devojaka je premalo,a u isto vreme paziti decu i sluziti goste to je nemoguce!Mislim da kod nas u pojedinim igraonicama treba malo vise animacije,raznoraznih igara,tako da cemo mi za sledeci rodjendan angazovati fantasticne Zanimatore :)

Poslednja izmena: 5 godina 8 meseci pre od nina.

Više
5 godina 8 meseci pre #35628 od Aleks
Aleks je odgovorio na temu: Odg: Bezbednost u igraonicama
Cesto idemo na rodjendane po igraonicama a ponekad odemo i ovako.Najveci problem je nedovoljno osoblja(da bi gazda imao veci profit),sto su deca razlicitog uzrasta ,ali i roditelji koji ostave decu i bas ih briga(kad nema dovoljno animatora i devojaka koje vode racuna,a obicno je tako)
U svakom slucaju treba pojacati kontrolu kvaliteta usluga koje pruzaju i bezbednosti jer su ipak u pitanju deca.

[/url]

Moderatori: NinaninavesnasSilvijica

Prijavljivanje/Registracija