Na koga ce beba da lici?

• Bebac medeni
  • Bebac medeni's Avatar Pokretač teme
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
Više
5 godina 4 meseci pre #81977 od Bebac medeni
Bebac medeni je napravio novu temu: Na koga ce beba da lici?
Verovatnoća da se rodimo izuzetno je mala, a kombinacija gena koje nasleđujemo toliko šarenolika da čak ni najsavremenija nauka i medicina ne mogu da predvide kako će beba izgledati i čije će gene "pokupiti". Genetičari kažu da je u trenutku začeća "u igri" preko 35.000 gena, pa nije redak slučaj da dete tamnokosih roditelja bude plavo ili obrnuto, a ponekad se može dogoditi da dete ne liči ni na jednog roditelja nego na nekog drugog krvnog srodnika. Roditelji na dete gene prenose pola-pola, ali je broj kombinacija neograničen i od njih zavise sve buduće fizičke karakteristike deteta, ali i zdravlje, jer se mnoge bolesti prenose krvnim nasleđem. Ništa sa sigurnošću ne možemo predvideti, pa ćete zbog toga čuti trudnice koje kažu, na primer, "bilo bi lepo da ima moj lik, a očevu boju očiju". I mada to niko ne može da zna ili predvidi, neka pravila ipak postoje.
Tamni geni po pravilu su jači, pa će dete jednog tamnokosog i jednog svetlokosog roditelja u najvećem broju slučajeva biti tamnokoso. Međutim, ukoliko tamnokosi roditelj u sebi nosi tzv. recesivni plavi gen, odnosno ukoliko je jedan od njegovih roditelja bio plavokos ili svetlih očiju, beba to može da nasledi.
Većina beba rađa se sa plavim očima, jer geni koji određuju boju još nisu aktivirani. Do prvog rođendana taj gen postaje aktivan, pa se može naslutiti boja bebinih očiju koja se menja u skladu sa genetskim zapisom.
Što je više pigmenta u oku, veća je verovatnoća da će dete imati tamne oči, tvrde stručnjaci. Ukoliko su oba roditelja plavooka, vrlo je verovatno da će i dete biti plavooko, dok su zelene, smeđe, sive i oči nedefinisanih boja rezultat komplikovanijih genetskih kombinacija.
Genetičari tvrde da neke genetske karakteristike mogu da "preskoče" generaciju ili dve, što objašnjava pojavu da se rodi riđe dete, iako nijedan roditelj u porodici ne pamti nikog riđokosog. Često se događa i da se deca "menjaju", odnosno da u početku liče na majku, a kasnije na oca, ili obrnuto. Naučnici to objašnjavaju činjenicom da se različiti geni aktiviraju u različito vreme, slično kao što je to slučaj sa bojom očiju, pa zbog toga deca mogu da "transformišu" lik.
Ipak, genetsko nasleđe samo je jedan deo slagalice. Na mnoge karakteristike utiče sredina, način i uslovi života. Naučnici tvrde da se, na primer, koeficijent intelginecije nasleđuje, kao i talenti i afiniteti. Ali, oni se mogu razvijati i menjati u skladu sa okruženjem i sredinom u kojoj dete živi. Takođe, genetičari tvrde da osim fizičkih karakteristika, nasleđujemo i karakterne osobine. Međutim, ni to ne mora da bude pravilo zbog čega se događa da roditelji imaju dvoje dece, od kojih je jedno izrazito povučeno i stidljivo, dok je drugo ekstrovertno i otvoreno prema ljudima.
U svakom slučaju, važno je da znate da je svako dete neponovljiva kombinacija gena i spoljašnjih faktora, čak i ukoliko je reč o identičnim, jednojajčanim blizancima. I zbog toga im tako i pristupajte, kao jedinstvenim ličnostima, jer oni to i jesu.

TATINA MINI KOPIJA
Fenomen da je većina novopečenih očeva ubeđena da dete liči na njih, čak i onda kada to očigledno nije tako, posledica je evolucije. Ta slika stvara se u muškom mozgu, jer podsvesno žele dokaz da su oni očevi, tvrde psiholozi. To što misli da dete ima njihove oči ili nos budi "očinski instinkt", pojačano luči određne hormone, što muškarca "tera" da bude zaštitinik, da brani i voli svoje dete, bori se da mu obezbedi sve što mu je potrebno. Ova pojava stara je koliko i ljudski rod, a urođeni zaštitnički nagon aktivira se onog trenutka kada muškarac u svom detetu prepozna svoju mini kopiju. Vekovima unazad taj nagon terao je muškarce u lov kako bi prehranili decu, a danas se ispoljava kao briga o potomstvu, učestvovanje u poslovima oko deteta i deljenju obaveza sa ženom. Kod majki se majčinski nagon razvija potpuno drugačije, tačnije onog trenutka kada saznaju da su trudne, pa većini nije mnogo važno na koga će beba da liči, već samo brinu da dete bude živo i zdravo.

Molimo vas Prijava da se pridružite konverzaciji.

• Bebac medeni
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
Više
5 godina 4 meseci pre #81978 od Bebac medeni
Bebac medeni je odgovorio na temu: Na koga ce beba da lici?
Kakva je situacija kod vas?Da li su vasa deca kopija nekog od roditelja ili su licnosti za sebe?I kako dozivljavate razne komentare tipa "Mali/a je pljunuti tata! Jaoooooo sto dete lici na mene.Recite vi sta hocete ali svo je na mene."

• vesnas
  • vesnas's Avatar
  • Van mreže
  • Moderator
  • Moderator
  • Oči pokazuju snagu duše.
Više
5 godina 4 meseci pre - 5 godina 4 meseci pre #81989 od vesnas
vesnas je odgovorio na temu: Na koga ce beba da lici?
Kada se Mila rodila mm je svima govorio da liči na mene. :-)
Kaže to i sada, mada ja ne mislim tako. Mišljenja su podeljena, neko kaže da je ista tata, a neko mama.
Mislim da je pokupila od svakog po malo. ;)

Dešavalo se da mi se ljudi izvinjavaju i kažu da je na tatu, kao da se ne ljutim.
Ne vidim razlog tome. On joj je otac, zašto bih se ljutila ako više liči na njega. :)
Poslednja izmena: 5 godina 4 meseci pre od vesnas.

• Nina-David-Simon
  • Nina-David-Simon's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • *** Nina i David ***
Više
5 godina 4 meseci pre - 5 godina 4 meseci pre #82041 od Nina-David-Simon
Nina-David-Simon je odgovorio na temu: Na koga ce beba da lici?
Nina kad se rodila bas je licila na tatu. Toliko puta se nekako promenila do sada. Sada kazu da lici na mene, a ja ne umem da odredim to...

Vesnas, meni je Mila ista ti.
Poslednja izmena: 5 godina 4 meseci pre od Nina-David-Simon.
Zahvalnice:: vesnas

• Bebac medeni
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
Više
5 godina 4 meseci pre #82043 od Bebac medeni
Bebac medeni je odgovorio na temu: Na koga ce beba da lici?
Jos u naletu napona dok sam se poradjla babica je ponavljala kako vidi svetlu kosicu kao tatinu,a onda su nizale izjave da je isti tata,sto sam i ja potvrdila :) Kako je Uros rastao poceo je da se menja i da poprima neke svoje,licne crte lica.Na tatu ima plave oci (mnooooogo sam to zelela i ispunilo se),ali sve ostalo je izmesano.
I meni se izvinjavaju da lici na tatu,sto je i normalno i ni malo mi ne smeta,pa na koga bi licio ako ne na roditelje,Ali,smeta mi druga strana toga Na koga lici.
Moja sveki non-stop potencira da lici,ne na oca,vec odmah na nju :angry: Svaki,ali svaki put ne propusti da to istakne,kao da zna da me iritira.Pa se upusta i u rasprave oko toga,a kad mm kaze da ima nesto na mene ona to precuti ili izjavi neku glupost.
Pre par dana mm je kroz salu rekao da Uros ima prste na mene,a njen odgovor je bio da se njemu prsti jos nisu lepo formirali pa to jos nije sigurno :zid: E takve izjave me strasno nerviraju i nas dvoje na svaki komentar na koga lici odgovaramo Na sebe!

• Sneza
  • Sneza's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • Mama sam i time se ponosim
Više
5 godina 4 meseci pre #83093 od Sneza
Sneza je odgovorio na temu: Na koga ce beba da lici?
Kada se Filip rodio svi su rekli da lici na mog tatu, i dan danas to govore, mada meni vise vuce na mm
Zahvalnice:: Bebac medeni

• Rajakov
  • Rajakov's Avatar
  • Posetilac
  • Posetilac
5 godina 1 mesec pre #93931 od Rajakov
Rajakov je odgovorio na temu: Na koga ce beba da lici?
A jel znate za onu foru kad se beba prvi put javi iz stomaka, tj prvi put osetite njene pokrete u koga pogledate u tom trenutku na tu osobu će da liči :lol: Kod mene se ispostavilo tačno, potrefilo se da sam baš u tom trenutku bila u kupatilu i gledala se u ogledalu :P
U početku Konstantin je bio isti tata samo je imao plave oči na mene :cheer: to mi je bila velika želja kao i tebi medeni, međutim kako je rastao tako je sve više počinjao da liči na mene tj mog tatu (jer i ja ličim na njega :P ) plav sa plavim očima, ma preslikani deda kad je bio tog uzrasta :cheer:
I Vladi isto kažu -nemoj da se ljutiš ali isti je Sandra- i on se naravno ne ljuti, što ti kažeš na koga će da liči ako ne na roditelje ;)
Nadam se da će i sledeće ličiti na mene :P :P :P

Više
5 godina 1 mesec pre #93943 od GNina
GNina je odgovorio na temu: Na koga ce beba da lici?
Rajakov ne budi sebicna bre :P Neka neko dete lici i na tatu ;)

• Sneza
  • Sneza's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • Mama sam i time se ponosim
Više
5 godina 1 mesec pre #93948 od Sneza
Sneza je odgovorio na temu: Na koga ce beba da lici?
hehe, za to nisam znala Rajakov

Moderatori: vesnasSilvijica

Prijavljivanje/Registracija