Ishrana u porodilistima

Više
5 godina 3 meseci pre #90682 od Aleks
Aleks je napravio novu temu: Ishrana u porodilistima

Trenutno je u medijima aktuelno pitanje ishrane trudnica i porodilja u porodilistima sirom Srbije.Navodi se da ishrana u porodilištima ne odgovara ni evropskim standardima ni nutritivnim potrebama porodilje, jer se potrebe za nutritivnim vrednostima povećavaju posle porođaja i svaka porodilja bi trebalo da ima dobro izbalansiranu ishranu.Iz porodilista to demantuju ,i kazu da je zadovoljavajuca.
Kakva su vasa iskustva?
Da li ste bile zadovoljne ishranom u porodilistu?

[/url]

Molimo vas Prijava da se pridružite konverzaciji.

• Nina-David-Simon
  • Nina-David-Simon's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • *** Nina i David ***
Više
5 godina 3 meseci pre #90686 od Nina-David-Simon
Nina-David-Simon je odgovorio na temu: Ishrana u porodilistima
Iskreno, ja jesam bila zadovoljna. Pratila sam pisanja o ovoj temi po internetu i sta se pricalo na tv-u. Slike obroka koje su prikazivane su stvarno tragicne za sve ljude a kamoli za porodilje. Nisam ocekivala bog zna kakav tretman, ali obroci su kolicinski bili dovoljni, za dorucak je uvek bilo mleka, jogurta, kiaelog mleka, pavlake, zavisi kako koji dan. Za rucak parce mesa ili posebno ili u kuvanom jelu, obavezna supica ili corbica. Tako je bilo u Kg oktobra 2012, videcemo kakva je situacija kad odem opet za mesec-dva. Verujem da se ishrana dosta razlikuje od grada do grada.

Više
5 godina 3 meseci pre #90694 od Capeside
Capeside je odgovorio na temu: Ishrana u porodilistima
Dok sam cekala porodjaj na 'Patologiji trudnoce" u Visegradskoj, obroci su bili kao na ovoj slici ispod... parce neke salamcine i malo hleba... za rucak nesto sto izgleda kao parce mesa (nejestivo), sa malo salate.. KATASTROFA!
Na odeljenju carskog reza sam dobijala samo keks(2 kom) i caj, prva dva dana.. a onda rezance i jogurt (UZAS)...
Na zalost nije mi palo na pamet da slikam te obroke... tako da ne mogu da vam docaram to iskustvo fotkama..

" I am the master of my fate...
I am the captain of my soul."

Više
5 godina 3 meseci pre #90698 od mmmmilica
mmmmilica je odgovorio na temu: Ishrana u porodilistima
Ja se više ni ne sećam, mada, da je bila nešto vau verovatno bih se sećala.
Ne opravdavam porodilišta i njihove kuhinje zbog njihove škrtosti i nekreativnosti, ali budimo realni mame, da li vam je tada svarno bilo do hrane? I ako jeste, da li vam je ona manjkala s obzirom da je svaka od nas okružena divnim ljudima i porodicom koji nas tada, malo je reći, zatrpavalju svim i svačim. Silni sokovi, slatkiši, voće i trista čuda, a zbog dojenja nije preporučljivo jesti te ovo, te ono,...
Boli rana (srećnica je ona koja nije ''seckana''), mleko nadolazi, beba ne može lepo da vuče,... meni su to bili primarniji problemi. A što se porodilišta tiče, jedino mi je bilo bitno da su uglavnom ''nadrkane'' babice prema meni i drugim ženama ljubazne i predusretljive. Što je bilo onako djene-djene :)
Zahvalnice:: dacadana

Više
5 godina 3 meseci pre #90702 od Two Princess
Two Princess je odgovorio na temu: Ishrana u porodilistima
U porodilistu u Smederevu je hrana za plakanje! Ako trudnici ili porodilji ne donosi neko obroke, tesko njoj. Snagu za porodjaj ne bi imala od njihove hrane, a posle porodjaja kad joj opet treba raznovrsnost hrane i obilje svega zbog mleka, opet nista.
Servirka mi je rekla da jednu casu pavlake moraju da podele i serviraju na 5 tanjira, znaci jedna pavlaka za pet porodilja...a sesta porodilja ce verovatno da dobije tu casu da pomaze one ostatke pavlake sa zidova case :blink:
Posle porodjaja je bio za rucak redovno grasak ili kupus, a zbog dojenja ni jedno ni drugo nije preporucljivo da se jede....oni to znaju i tako nam savetuju, ali ko je pa tako daleko od njih razmisljao pa ce novi jelovnik za porodiliste da sastavlja?!
Posle carskog mi je prvi obok bio caj a nakon njega supa, na mene su skroz zaboravili i od obroka NISTA! Ja sam cekala i cekala i nakon pola dana cekanja krenem niz hodnik da pitam hoce li biti nesto od moje supe i zamalo se srusim na sred hodnika od gladi i malaksalosti, sestra mi je iznenadjeno pritrcala u pomoc uz objasnjenje da su zaboravili na mene i nisu porucili caj, da pozovem nekoga od kuce da mi donese jer do sledeceg obroka necu dobiti nista :S
Sve u svemu, jedna tuga i ruzna uspomena!

Više
5 godina 3 meseci pre #90714 od GNina
GNina je odgovorio na temu: Ishrana u porodilistima
Ja sam sveza iz porodilista ;) Realno hrana je bljutava ( izuzev jednog dana, taj ko je spremao bas se potrudio ) ;) ali ja sam jela. Nije bilo bas nejestivo :) Svako jutro smo imali caj, bilo je mesa za svaki rucak i supica, a za veceru smo dobijali jogurt. Ne mogu da se zalim, da gresim dusu. Da moze bolje, moze, ali kako gore moze da bude ono je vrh vrhova :P
Zahvalnice:: mmmmilica

Više
5 godina 3 meseci pre #90718 od Bebac medeni
Bebac medeni je odgovorio na temu: Ishrana u porodilistima
Sto rece mmmmilica meni je hrana bila zadnja na pameti :) Bila je uzasna vrucina,ja izmorena i htela sam samo da se napijem vode!Sto sam i uradila.I mm i babica su me pitali jos na stolu dok sam bila sta cu da jedem,nista!Kad su me odveli u sobu,posebno za mene su mi doneli supicu i,ostalo sta je bilo za rucak(vise se ne secam),jer se rucak zavrsio.Adrenalin me je pucao tako da sam samo malo supice pojela.Ostalog se nesto i ne secam,samo sam zapamtila extra kiflice koje su nam dali jednom za veceru :) Jos su me pitale da li hocu repete.Mada su mi i svasta donosili tako da gladovala nisam.Jeste da hrana nije kao kod kuce,bolnicka je,ali ja o tome nisam ni razmisljala.Ako je negde kao na slikama,stvarno je zalosno i tuzno :(
Zahvalnice:: mmmmilica

Više
5 godina 3 meseci pre #90727 od Two Princess
Two Princess je odgovorio na temu: Ishrana u porodilistima
Ona mama koja ostaje u porodilistu tri dana ili manje, pa naravno da se nece secati hrane. Ali vreme od 8, 9 ili duze dana bez adekvatne ishrane je dug period i ne moze da se zanemari i ne pamti.
I jos ako je porodilji dozvoljeno i u mogucnosti je da izmedju obroka gricne plazmu, keksic, cokoladu, vocku, sokic, sve ono sto dragi ljudi donesu, nece glad ni osetiti ni pored onakvog rucka.
Ali sta da kaze ona porodilja koja posle porodjaja carskim rezom 5 dana ne sme ni cokoladu, ni keks, ni vocku, kad tek ljudski jede kad dodje kuci 8 ili 9 dan? Ako niste to dozivele, ne znate kako je.
Zahvalnice:: Boyanna, Vesna

Više
5 godina 3 meseci pre #90733 od mmmmilica
mmmmilica je odgovorio na temu: Ishrana u porodilistima

Two Princess napisao/la: Ona mama koja ostaje u porodilistu tri dana ili manje, pa naravno da se nece secati hrane. Ali vreme od 8, 9 ili duze dana bez adekvatne ishrane je dug period i ne moze da se zanemari i ne pamti.
I jos ako je porodilji dozvoljeno i u mogucnosti je da izmedju obroka gricne plazmu, keksic, cokoladu, vocku, sokic, sve ono sto dragi ljudi donesu, nece glad ni osetiti ni pored onakvog rucka.
Ali sta da kaze ona porodilja koja posle porodjaja carskim rezom 5 dana ne sme ni cokoladu, ni keks, ni vocku, kad tek ljudski jede kad dodje kuci 8 ili 9 dan? Ako niste to dozivele, ne znate kako je.

Potpuno realno izrečeno. Nisam bila u takvoj situaciji, ali mogu da se zamislim u njoj. Porodilji u principu niko nema pravo da dozvoli ili zabrani sta da jede, a šta ne, ona sama mora da bude svesna da mora da se hrani samo onim što će joj ubrzati oporavak i poboljšati trenutno stanje. Ako ništa drugo, ručkovi u porodilištima uglavnom sadrže nešto kuvano i uglavnom su ta jela sa piletinom, što nikako ne može da šteti ničijem stomaku. Salame i sl. na meniju nikako ne opravdavam, pa ona tu treba da utrče dragi ljudi sa onim što smo im javili da smemo i da nam je preporučeno da ručkiličkimo. Uvek su tu ili sestra, ili mama, ili svekrva, zapravo muž na prvom mestu, od kojih verujem nema ko ne zna da skuva domaću supicu koja tako gali dušu i daje snagu. :)
Zahvalnice:: Two Princess

Moderatori: BoyannavesnasBebac medeni

Prijavljivanje/Registracija