PAPA test

• Maja
  • Maja's Avatar Pokretač teme
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • The palm of a hand that holds all my dreams
Više
6 godina 11 meseci pre - 6 godina 1 mesec pre #12324 od Maja
Maja je napravio novu temu: PAPA test
Rak grlica materice retko pokazuje simptome, to je "tiha" bolest. U većini slučajeva potrebno je 7-10 godina da bi se razvio.
Pregled-kontrola (screening) omogućuje kontrolu bolesti u periodu dok nema simptoma. I to pomocu PAPA testa ili brisa grlica materice
Papa obrisak zaslužan je za veliki uspeh u prevenciji raka grlica materice jer se njime mogu uočiti abnormalnosti u stanicama grlica materice i rani znakovi raka.
Dokazivanje abnormalnosti stanica Papa obriskom omogućava brzo, jednostavno i najčešće uspešno lečenje.
Papa obrisak ne može dokazati HPV infekciju niti je može prevenirati.

Kako se radi Papa bris?
Bris se uzima tako da se nežno postružu površinske stanice grlica maternice. Taj postupak radi ginekolog koristeći posebnu četkicu ili špatulu. Tako prikupljene stanice se proučavaju pod mikroskopom jer se tako mogu uočiti abnormalnosti. Ukoliko ih ima, bolesnicu će kontaktirati ginekolog i uputiti ju na potrebno liječenje.

Koliko često je potrebno raditi Papa test?
Važno je da se obavlja redovno. Papa test potrebno je redovno raditi, barem jednom u tri godine.
Nikako nemojte zaboraviti otići ginekologu na Papa test jer Vam može spasiti život!

Abnormalni nalazi Papa testa
Abnormalan nalaz ne znači nužno da imate rak. Takav nalaz je relativno čest. Ako su promene blage, lekar će preporučiti ponavljanje Papa brisa za nekoliko meseci. Tek ako se promene ne popravljaju, lekar će predložiti lečenje pa ponovno napraviti Papa bris. To je zato jer se blage promene često povlače same od sebe

Što su abnormalne stanice?
Ponekad Papa bris pokazuje da neke od stanica grica materice izgledaju abnormalno. Ne treba paničiti! To znači da te stanice imaju promenjen izgled, veličinu ili su drugačije poredjane nego sto je uobičajeno, ali to ne znači odmah i da su kancerozne.
Ima mnogo uzroka upale grlica materice koje dovode do abnormalnog nalaza stanica:
nedavni polni odnos
ispiranje rodnice
gljivice ili druge infekcije, npr. herpes
trudnoća ili pobačaj
neki lekovi
hormonalne promene
tipovi HPV-a koji uzrokuju genitalne bradavice

Abnormalni nalaz Papa bris ne znači nužno da morate odmah na lečenje. Neke promjene će nestati same, za neke će Vas lekar naručiti na ponovni bris ili kolposkopiju.

Promjene povezane s HPV infekcijom utvrđene Papa testom:
ASC-US: netipične pločaste stanice neodređenog značenja, potrebna kontrola za 6 mjeseci, testiranje na HPV i kolposkopija;
ASC-H: netipične pločaste stanice neodređenog značenja kod kojih se ne može isključiti bolest visokog stepena, stanice nisu sasvim abnoramalne, ali postoje neki znaci bolesti, potrebna kolposkopija;
LSIL: intraepitelna oštećenja pločastih stanica niskog stepena stanice su blago abnormalne i ukazuju na bolest niskog stepena, potreban Papa test za 6 mjeseci i kolposkopija;
HSIL: intraepitelna oštećenja pločastih stanica visokog stupnja, stanice su umereno do jako abnoramalne, bolest visokog stepena, potrebna kolposkopija.
Prekancerozne stanice
Abnormalne stanice pokazuju i unutrasnje promene u stanici. Nazivaju se prekancerozne jer imaju potencijal da postanu stanice raka. To ne znači da su one rak, nego da će to postati ako ih se ne leči na vrieme. Nakupine prekaceroznih stanica uobičajeno nazivamo "lezija".
Lezije se ocijenjuju prema internacionalno dogovorenim stepenim Cervical Inthraepithelial Neoplasia ili CIN i gradiraju od blagih (CIN1) do teških (CIN3).
CIN 1:
U više od polovine žena s takvim nalazom nije potrebno nikakvo lečenje jer je verojatno da će promene proći spontano.
CIN 2:
Abnormalne stanice koje su klasificirane kao CIN 2 imaju veću verovatnost da će napredovati u viši stupanj promene. Žene s nalazom CIN 2 će uglavnom biti upućene na lečenje gde će zahvaćeni deo grlica materice biti uklonjen da se smanji mogućnost daljih promena abnormalnih stanica.
CIN 3:
Takve promene uvek zahtevaju lečenje u smislu otklanjanja zahvaćenog područja na vratu maternice.

Poslednja izmena: 6 godina 1 mesec pre od Miljana.

Molimo vas Prijava da se pridružite konverzaciji.

Više
6 godina 11 meseci pre #12415 od Njanja
Njanja je odgovorio na temu: Odg: PAPA test
Uredno sam isla na preglede i radila Papu. Onda sam preskocila 3 god jer sam bila stalno trudna il porodilja :siz:
i napoon kad sam odradila Papa III :mukica:
Imala sam promene na grlicu, radjena biopsija, konizacija...... za mesec dana tek idem da proverim Papu ponovo.

Više
6 godina 11 meseci pre #12448 od Miljana
Miljana je odgovorio na temu: Odg: PAPA test
Njanja, a ni jednom ti nisu radili u trudnoci papa test?, meni jesu na pocetku,a sad treba da idem a nikako da se nakanim :(

Mama, ponosna sam sto ste vi moji roditelji <3

• Maja
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
Više
6 godina 11 meseci pre #12458 od Maja
Maja je odgovorio na temu: Odg: PAPA test
Ni meni u trudnoci nije radjen papa test..samo standardni brisevi..sad skoro sam ga radila ali moram da ponovi jer su nesto zeznuli pa nisam dobila rezultat...tako kazu...

• Maja
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
Više
6 godina 11 meseci pre #12462 od Maja
Maja je odgovorio na temu: Odg: PAPA test
Zbog cega se uvek brka PAPA test i cervikalni bris?

Više
6 godina 11 meseci pre #12472 od Njanja
Njanja je odgovorio na temu: Odg: PAPA test

Miljana napisao/la: Njanja, a ni jednom ti nisu radili u trudnoci papa test?, meni jesu na pocetku,a sad treba da idem a nikako da se nakanim :(

Ne, iskrena da budem neznam nikog ko je u trudnoci bas radio, to se nije ni spominjalo, tek 6 mes posle porodjaja.

• Verka
  • Verka's Avatar
  • Posetilac
  • Posetilac
6 godina 11 meseci pre #12474 od Verka
Verka je odgovorio na temu: Odg: PAPA test
Ma radi se papa u trudnoci. ovaj moj doca obavezno radi posle dabl testa i briseve. I onda si miran do posle porodjaja.

Više
6 godina 11 meseci pre #12477 od Miljana
Miljana je odgovorio na temu: Odg: PAPA test
Meni je radjen, cini mi se negde kad sam bila skoro 9-ta nedelja trudnoce, tada me je pregledala, uzela briseve...

Mama, ponosna sam sto ste vi moji roditelji <3

• NATAŠA
  • NATAŠA's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • volim rode-donele mi moju srećicu!
Više
6 godina 11 meseci pre #12514 od NATAŠA
NATAŠA je odgovorio na temu: Odg: PAPA test
Čekam rezultate testa :mig:

Moderatori: VerkavesnasEka

Prijavljivanje/Registracija