Pricanje u snu

• c.sonja
  • c.sonja's Avatar Pokretač teme
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • Savetnica za dojenje
Više
5 godina 7 meseci pre #60349 od c.sonja
c.sonja je napravio novu temu: Pricanje u snu
Pričanje u snu se definiše kao blagi poremećaj sna, tokom koga onaj ko sanja priča a da nije ni svestan toga. Jasnoća pričanja može da varira od mrmljanja, pa do veoma jasnih i konciznih monologa. Ipak, ova pojava je retka i češća je kod muškaraca i dece nego kod žena.

Zašto pričamo u snu?

Pričanje u snu se definiše kao blagi poremećaj sna, tokom koga onaj ko sanja priča a da nije ni svestan toga. Jasnoća pričanja može da varira od mrmljanja, pa do veoma jasnih i konciznih monologa. Ipak, ova pojava je retka i češća je kod muškaraca i dece nego kod žena.

Da bi se pojasnili razlozi koji izazivaju „pričljivost“ tokom sanjanja, mora se kratko pojasniti sam proces padanja u san. Kada legnemo da spavamo i zatvorimo oči, mi najpre padamo u taj tzv.“lagani“ san, posle koga smo brzo na putu u dubok san. Nakon dubokog, opet prelazimo u period laganog sna, koji je često praćen brzim pokretima oka ili REM (rapid eye movements) faze koja traje od 90-120 minuta. Ovaj proces, u stvari predstavlja jedan ciklus spavanja i ponavlja se nekoliko puta tokom noći. Međutim, kako noć odmiče tako se dužina dubokog sna smanjuje, a povećava trajanje laganog sna, kao i REM faze.
Svaka faza se odlikuje različitim moždanim talasima i fizioloskim procesima, kao što su promena tonusa mišića, brzine otkucaja srca i disanja. Tako je za REM fazu karakteristično to da je sanjanje najživopisnije i najviše se zapamti, a kod muškaraca dolazi i do erekcije, što može da posluži za mnoga medicinska ispitivanja.

Psiholozi objašnavaju, da se pričanje u snu javlja tokom prelaska iz jedne u drugu fazu. Prilikom tih prelazaka, većina ljudi je skoro ili potpuno nakratko budno ali odmah ponovo zaspi i ne seća se tog prelaza. Kod nekih ljudi se dešava da su oba ta impulsa podjednako izražena, kada je deo mozga i dalje u tom sporom talasu spavanja , a deo mozga „ostane“ u toj kratkotrajnoj budnosti i onda nastaje raskorak u prenošenju signala, pa se često sadržaj sna čuje naglas, ili šesto ni ne mora biti direktno povezan sa snom, već samo reakcija na neke nadražaje iz spoljašnje sredine u tom trenutku. Ova pojava je zastupljenija u prvoj trećini spavanja.

Uzroci koji dovode su najčešće posledica umora, stresa, neredovan san, alkohol, depresija. Kod dece se često dešava tokom menjanja mesta spavanja, što sa jednog kreveta na drugi, što kod menjanja prostora.

Kada se pričanje u snu konstantno ponavlja i prilično je intenzivnog karaktera i posle 25.godine, odnosno kod odraslih, to se dovodi u vezu sa nekim psihičkim poremećajima i proživljenim traumama.
Iako pričanje u snu nije fizički štetno, ipak može prouzrokovati neprijatnosti i po onog koji sanja, kao i po njegovog partnera, rodbinu, i bilo kog ko je u njegovoj blizini.

Molimo vas Prijava da se pridružite konverzaciji.

• c.sonja
  • c.sonja's Avatar Pokretač teme
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • Savetnica za dojenje
Više
5 godina 7 meseci pre #60350 od c.sonja
c.sonja je odgovorio na temu: Odg: Pricanje u snu
Da li vi pricate?Ja sam rekla mm da i hocu da ga prevarim sve bih mu istrtljala nocu, nista ne mogu da sakrijem.

• Maja
  • Maja's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • The palm of a hand that holds all my dreams
Više
5 godina 7 meseci pre #60358 od Maja
Maja je odgovorio na temu: Odg: Pricanje u snu
hahahahahahahahahahaha..neeeeeeeee...ne pricam u snu i smatram to blagoslovom..ali mi je uvek bilo zanimljivo da slusam druge snovopricalice..zanimljivo i pomalo spooky... :blink:

Više
5 godina 7 meseci pre #60370 od Boyanna
Boyanna je odgovorio na temu: Odg: Pricanje u snu
Izgleda da sam jedina koja je procitala `prcanje u snu` i soknula se hahahahhaha. Pricam i ja ponekad, tako kazu...ali uzivam da druge slusam :)

Honesty is an expensive gift, don`t expect it from cheap people.

• Maja
  • Maja's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • The palm of a hand that holds all my dreams
Više
5 godina 7 meseci pre #60372 od Maja
Maja je odgovorio na temu: Odg: Pricanje u snu
hahahahaah..verujem da znas sta bi ti Frojd sad rekao...

Više
5 godina 7 meseci pre #60377 od GNina
GNina je odgovorio na temu: Odg: Pricanje u snu
Cini mi se dok sam bila mladja da sam cesce pricala... poslednjih godina ne pricam, tj bar mi muz nije rekao da sam pricala :) Al zato znam da vrisnem ako nesto sanjam... i probudim i dete u drugoj sobi :blink:

Više
5 godina 7 meseci pre #60383 od dr Husband
dr Husband je odgovorio na temu: Odg: Pricanje u snu

Boyanna napisao/la: Izgleda da sam jedina koja je procitala `prcanje u snu` i soknula se hahahahhaha. Pricam i ja ponekad, tako kazu...ali uzivam da druge slusam :)

`
Sto je babi milo to joj se i snilo :)

• luna
  • luna's Avatar
  • Posetilac
  • Posetilac
5 godina 7 meseci pre #60387 od luna
luna je odgovorio na temu: Odg: Pricanje u snu
heh mm često pričau snu,a što je najčudnije i smešnije kad progovori ja ga pitam o čemu priča on mi objasni a ujutru pojma nema

Više
5 godina 7 meseci pre #60430 od Marinica
Marinica je odgovorio na temu: Odg: Pricanje u snu
mom andreju se desi nekada nesto malo da promrmlja ali ne cesto.....

Moderatori: vesnasEka

Prijavljivanje/Registracija