DUBAK da ili ne?

Više
6 godina 7 meseci pre #37305 od Marinica
Marinica je odgovorio na temu: Odg: DUBAK da ili ne?
i meni zaista nije jasno zasto je do pre dve godine bila super a sad odjednom nije dobra itd itd,mislim da se samo izmisljaju da bi uzimali novac novom smisljenom zanimacijom,ona je korisna ne moras setati dete 8h vec malo setas malo pustis u dubak ,pa opet tako ,majke koje su decu tako izvele na put sta toj deci fali,gluposti ali ok svako ima svoje misljenje........... :)

Molimo vas Prijava da se pridružite konverzaciji.

Više
6 godina 7 meseci pre #37363 od Cvrca
Cvrca je odgovorio na temu: Odg: DUBAK da ili ne?
Za sve pobornike dupka, jedno pitanje: zašto stimulisati aktivnost koja će se sama razviti kada se steknu svi potrebni uslovi?

Prema psihomotornom razvoju, dete treba da počne da sedi između petog i osmog meseca, da počne da puzi između šestog i dvanaestog a da prohoda između sedmog i osamnaestog meseca.

Za pravilan razvoj funkcije hoda potrebno je da dete prvo usvoji aktivan stojeći stav iz koga će potom usvojiti prenos težine sa jedne noge na drugu i na taj način polako, prvo uz pridržavanje za čvrst oslonac, prohodati. Nezaobilazna faza u razvoju hoda, koja prethodi aktivnom stojećem stavu, jeste faza puzanja ili četvoronožnog kretanja. Ovom aktivnošću dete uvežbava koordinaciju pokreta celog tela, ruku i nogu i razvija osećaj prostora (šta je blizu, šta je daleko, šta je ispred, a šta iza i slično).

Ako analiziramo položaj deteta u dupku, videćemo da se dete u stvari nalazi u nekoj vrsti položaja koji nije ni stojeći ni sedeći, a pri tome se na podlogu oslanja prstima i prednjim delovima stopala (gotovo nikad celim stopalom).

Položaj deteta u dupku je prinudan a ne prirodan. Nametanje stojećeg položaja prerano (ako kičma još nije sazrela za dugotrajan uspravljeni položaj) može da dovede do problema u razvoju kičmenog stuba.

Dete pokreće dubak odguravanjem, i to nožnim prstima i prednjim delom stopala, što podseća na hod ali to zapravo nije. Ovaj način kretanja može da prouzrokuje poremećaj u razvoju kukova, kolena i stopala, kao i usvajanje pogrešne motoričke šeme hoda koja će se odraziti na usvajanje kompleksnijih aktivnosti kasnije u životu.

Pokretanje dupka je teško za dete i ono ne može u potpunosti da upravlja „svojim vozilom“. Dete ovog uzrasta nije u stanju da adekvatno proceni razdaljinu i brzinu svog kretanja, kao ni visinu prepreke pred kojom se nalazi, što je posebno opasno kada su u blizini stepenice.

Detetu treba omogućiti da se razvija samostalno kroz igru, najbolje je na ravnoj površini po kojoj će moći slobodno da puzi, okreće se, seda i ustaje, upoznaje svoje telo i mogućnosti. Kada postoji potreba da se detetu ograniči prostor za igru i kretanje, upotreba ogradice je daleko sigurnija i fiziološki opravdanija.

Potpis: majka dva starija deteta u cije se vreme takodje apelovalo ne upotrebu dupka ili setalice.

Pozdrav svima.
Zahvalnice:: Dasha, BEBICA, Boyanna, nina, Nina-David-Simon, Marija

Više
6 godina 7 meseci pre #37371 od Marija
Marija je odgovorio na temu: Odg: DUBAK da ili ne?
ja sam za dubak....

Više
6 godina 7 meseci pre #37397 od nina
nina je odgovorio na temu: Odg: DUBAK da ili ne?
Detetu treba omogućiti da se razvija samostalno kroz igru, najbolje je na ravnoj površini po kojoj će moći slobodno da puzi, okreće se, seda i ustaje, upoznaje svoje telo i mogućnosti. Kada postoji potreba da se detetu ograniči prostor za igru i kretanje, upotreba ogradice je daleko sigurnija i fiziološki opravdanija.

Potpis: majka dva starija deteta u cije se vreme takodje apelovalo ne upotrebu dupka ili setalice.

Pozdrav svima.

Cvrco svaka cast,u potpunosti se slazem sa tobom!

• Bojana
  • Bojana's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • Vasilije je moj zivot
Više
6 godina 7 meseci pre - 6 godina 7 meseci pre #37783 od Bojana
Bojana je odgovorio na temu: Odg: DUBAK da ili ne?
Ja sam protiv jer sam procitala negde da dovodi do deformiteta karlice, sem toga dete teze uspostavlja ravnotezu ako prve korake pravi pomocu dubka. Ako smo vec rodile decu, treba da nadjemo vremena za njih i da im pomognemo u pravjenju prvih koraka. Samo mi u glavi moja bivsa jetrva strpa dete u dubak i zavrsi posao, sta je puta mukica pao saplevsi se o tepih.
Ja sam prohodala sa 14meseci bez dubka i sta mi hvali :lol:
Poslednja izmena: 6 godina 7 meseci pre od Bojana.

Više
6 godina 7 meseci pre #37818 od bojana
bojana je odgovorio na temu: Odg: DUBAK da ili ne?
definitivno-da.po meni veoma pogodno,ukoliko je mama sama.ako nema nikakve pomoci.ako nema ko da joj pripazi dete,pricuva,a mora da zavrsi obaveze.Ja mislim da sve treba da se proba, ali mora da postoji granica,bez preterivanja.ne ono-spustis dete u dubak,pa zaboravis kad si ga spustio.Koliko nas se podiglo uz pomoc dubka pa nam nista ne fali? neznam cemu to zbunjivanje roditelja, i pitam se kakuo su se pre podizala tolika zdrava i prava deca,bez svih ovih silnih pravila.

• Nina-David-Simon
  • Nina-David-Simon's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • *** Nina i David ***
Više
6 godina 7 meseci pre #37821 od Nina-David-Simon
Nina-David-Simon je odgovorio na temu: Odg: DUBAK da ili ne?
Dubak - i DA i NE. DA tek onda kada dete samostalno nauci da sedi lepo, i to samo po malo u toku dana. NE sa 6 meseci kao sto mnoge majke rade, i ne po ceo dan da bude u dubku kako bi majka mogla da zavrsi poslove po kuci.- ako ima obaveza dete staviti u ogradicu.

Više
6 godina 7 meseci pre #37845 od bojana
bojana je odgovorio na temu: Odg: DUBAK da ili ne?
za hiperaktivne bebe nema pomoci.moji nisu zeleli ogradicu. provedu mirno minut-dva i deru se na sav glas. A trebao se spremiti rucak, jesti, otici do,toaleta,i sve ostale obaveze a od njih sve to nisam mogla da uradim. Trudila se da u dubku ne provode mnogo vremena. svi mi smo odrasli tako,ali ne pamtite,pa mislim da im nista naskoila nisam.hvala bogu zdravi i pravu su.odrasli.U svakom slucaju ja nisam imala izbora.

Više
6 godina 7 meseci pre #37850 od nina
nina je odgovorio na temu: Odg: DUBAK da ili ne?
Sve zavisi od deteta,i nadja je bila izuzetno aktivna beba,puzala je brzinom svetlosti :siz: ali je ona volela ogradicu,ume la je bas da se zaigra u njoj,kazem sve zavisi od deteta.Nama je setalica samo bezveze stajala.

Moderatori: NinaninavesnasBebac medeniEka

Prijavljivanje/Registracija