Vegetarijanstvo kao nacin zivota

Više
6 godina 9 meseci pre - 6 godina 9 meseci pre #53613 od nina
nina je napravio novu temu: Vegetarijanstvo kao nacin zivota
Vegetarijanstvo kao nacin zivota

Postoji nekoliko čestih zabuna što se tiče vegetarijanstva. Podvrsta vegetarijanstva ima nekoliko (lakto-, ovo-, vegan... lista je duga), ali vegetarijanstvo u svom najklasičnijem obliku odnosi se na nejedenje mesa. To se odnosi na sve životinje, sve njihove prerađevine, kao i ribu, ali ne isključuje jaja i mlečne proizvode. Prva zabuna je da se vegetarijanci sami po sebi zdravo hrane. Naravno da ne, i vegetarijanska kao i svaka druga ishrana može biti zdrava i nezdrava, razvnovrsna i jednolična. A čini se da većina ljudi ne shvata zapravo koliko raznovrsna može biti.

Druga je da vegetarijanstvo, za nekoga kome je iole stalo do svog zdravlja, a bogami i nešto hedonizma, nije samo običan jelovnik iz kojeg je isključeno meso. Valjda kada se pojedinac izbaci iz svakodnevne rutine i uloži malo razmišljanja, počne da unosi i širinu u svoju ishranu. U svakodnevnici koja nije baš naklonjena vegetarijancima, ne jesti meso, a hraniti se zdravo i raznovrsno zahteva malo truda, nešto više mašte, ali se ipak jede u slast. Većina vegetarijanaca je primorana na impovizaciju i snalaženje, ali na kraju se hrani daleko zdravije i raznovrsnije od prosečnog mesojeda. Mnogi moji prijatelji kada dođu na večeru otkriju sastojke za koji nikad nisu čuli, kao i nesvakodnevne kombinacije od kojih ližu prste. Leblebija u salati ili humus na hlebu, bamije u pirinču, prženi zeleni paradajz, gvakamoli kao umak, čorba od anisa ili čorba od bundeve neki su od gastro favorita.
Izazovi vegetarijanstva
Tekst: Ljubica Slavković

Vegetarijanstvo je specifičan način ishrane,
utemeljen na biljnoj hrani, iz koje je izostavljene upotreba mesa, mesnih prerađevina i ribe.
Termin vegetarijanstvo potiče od latinske reči vegetus, što znači prirodan, biljni, krepak. Deli se na laktoovovegetarijanstvo , koje pored biljne hrane podrazumeva upotrebu mleka i jaja, i striktno vegetarijanstvo , koje podrazumeva upotrebu isključivo namirnica biljnog porekla.
Mnogi poznati ljudi, podstaknuti različitim motivima, bili su vegetarijanci. Neki od najpoznatijih su: Mojsije, Jovan Krstitelj, Sokrat, Spinoza, Buda, Kant, Leonardo da Vinči, Isak Njutn, Nikola Tesla, Tolstoj, Kafka i mnogi drugi.
Kakvo je Vase misljenje o vegetarijanskoj kuhinji?Podelite sa nama vasa iskustva
Poslednja izmena: 6 godina 9 meseci pre od BEBICA.

Molimo vas Prijava da se pridružite konverzaciji.

Više
6 godina 9 meseci pre - 6 godina 9 meseci pre #53630 od Aleks
Aleks je odgovorio na temu: Odg: Vegetarijanstvo kao nacin zivota
Moj stav je da je najzdravija umerena,izbalansirana ishrana koja ukljucuje sve namirnice,pa i one koje se najcesce navode kao nezdrave(mislim na masti,secere,belo brasno itd.)naravno u manjim kolicinama.Meso je vazna zivotna namirnica i ja je uopste ne smatram nezdravom.
Vegetarijanstvo,ne mislim da je nezdravo ali je cini mi se potrebno mnogo vise truda da bi ishrana bila izbalansirana i obezbedilo se sve potrebno organizmu tj.nedostatak mesa nadoknadio drugim izvorima proteina.Posebno u ekstremnijim varijantama kao sto su npr. vegani(samo voce povrce i zitarice)Ti ekstremniji nacini gde se ne jedu ni jaja,ni mlecni proizvodi,smatram apsolutno nezdravim.
Vecina vegeterijanaca koje znam kao razlog sto ne jedu meso navode ljubav prema zivotinjama.
Daleko od toga da se hranim zdravo ,cak bih pre rekla prilicno nezdravo ali sam hedonista i uzivam u tome.I volim meso... :jelo:

[/url]

Poslednja izmena: 6 godina 9 meseci pre od BEBICA.
Zahvalnice:: nina

Više
6 godina 9 meseci pre - 6 godina 9 meseci pre #53716 od nina
nina je odgovorio na temu: Odg: Vegetarijanstvo kao nacin zivota
Vegetarijanska ishrana nije novijeg datuma, već seže nekoliko hiljada godina unazad i to u Indiju u kojoj je vegatarijanstvo bilo uobičajeni način ishrane. U staroj Grčkoj, poznati filozof Pitagora je bio zagovornik vegetarijanstva, a početkom naše ere ovu vrstu ishrane su podržavali eseni, bogumili i manihejci. U XVIII veku već su uveliko poznate prednosti bezmesne ishrane, što je doprinelo širenju vegetarijanstva među sve slojeve društva. Možda ovom širenju vegetarijanstva doprinosi i činjenica da meso nije bilo dostupno svima, za razliku od žitarica i povrća koji su bili na dohvat ruke skoro svakom čoveku. Iz ovog perioda datiraju i prva istraživanja o prednostima ovog načina ishrane kada je engleski lekar Vilijam Lambe uveo modernu metodu lečenja svojih pacijenata obolelih od raka prepisujući im bezmesnu dijetu.

Prednosti vegetarijanske ishrane su mnogostruke. Nutricionisti tvrde da se smanjuje koncentracija masnoća u krvi koje uzrokuju povišen srčani pritisak, kao i slobodnih radikala koji su vrlo štetni. Prema najnovijim istraživanjima kod vegetarijanaca je niži procenat pojedinih vrsta tumora( rak debelog creva, dojke i prostate). Zahvaljujući manjem unosu masnoća vegetarijanci imaju prosećno nižu telesnu težinu, niži krvni pritisak i ređe oboljevaju od dijabetesa tipa 2.
Postoje i određeni nedostaci kod ovakvog načina ishrane, a to je da u biljnim proteinima ima manjka jedne ili više aminokiselina koje ipak ne mogu dovesti do zdravstvenih poremećaja (prehrana se može uravnotežiti proizvodima od soje, naročito konzumacijom tofu sira). Izbegavanje konzumacije ribae može dovesti do nedostatka omega 3 masnih kiselina koje služe za prevenciju kardiovaskularnih bolesti. Taj manjak može se nadoknaditi uzimanjem orašastih proizvoda - lešnika, badema, pistaća, oraha. Takođe treba spomenuti i mogući nedostatak vitamina B12 kojeg ima u životinjskoj jetri, ali ga ima i u žitaricama.
U svakom slučaju izbor je na svakom od nas. Da li cemo biti vegetarijanci ili ne stvar je opredeljenja i načina života, ali kao i u svemu ni u ovome ne treba preterivati, već uživati, vodeći računa da je život samo jedan i da ga treba maksimalno i zdravo dobro iskoristiti.

Imala sam priliku da probam mnoga vegetarijanska jela,i odlicna su,ali moj stav je da ishrana treba biti izbalansirana,i da treba ukljuciti sve namirnice,i meso naravno.Treba biti umeren.
Poslednja izmena: 6 godina 9 meseci pre od nina.

• Sneza
  • Sneza's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • Mama sam i time se ponosim
Više
6 godina 8 meseci pre #55875 od Sneza
Sneza je odgovorio na temu: Odg: Vegetarijanstvo kao nacin zivota
Nemam nista protiv ko voli neka izvoli, ali ne znam da li bih se odrekla tek tako iz hira sve one lepe hrane :P

• Maja
  • Maja's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • The palm of a hand that holds all my dreams
Više
6 godina 8 meseci pre #56041 od Maja
Maja je odgovorio na temu: Odg: Vegetarijanstvo kao nacin zivota
Vegetarijanstvo je u danasnje vreme cisto pomodarstvo..Da bi se uopste krenulo u tom smeru najbolje se preseliti u BG ili u drugu drzavu gde ces imati dostupne sve namirnice koje su ti potrebne uopste..Generalno nemam nista protiv,ali kad ova vrsta ishrane predje u fanatizam,najezim se...razumem drustva za zastitu zivotinja,i sama sam clan jednog,ali koncept je potpuno pogresan..lanca ishrane ako se narusi,bicemo u debelom problemu...i svako ima svoje mesto u toj piramidi,i to nije od pre nekoliko hiljada godina,nego oduvek..Samo se to nekako zaboravlja,i mislim da se ne posmatra u siroj razmeri...Secam se nekog "dokaza" vegetarijanaca koji su oblik celjusti zivotinja i vilice ljudi uporedljivali..svi predatori imaju zasiljene koste u predelu usta da bi lakse cupali i kidali mesto,dok covek nema..Po toj logici covek bi trebalo da pase travu i preziva recimo..Ali niko ne pominje npr covekove ruke,mozak,noge itd..I da generalno nama i ne treba celjust..
Raspisah se ja..ne znam..postujem..i to je to...Nalaze se mnoge prednosti..Ali i mane...Zato je najbolje naci sredinu..

Moderatori: NinaninavesnasBebac medeni

Prijavljivanje/Registracija