Soja-razne vrste

Više
6 godina 9 meseci pre - 6 godina 9 meseci pre #54046 od nina
nina je napravio novu temu: Soja-razne vrste
Sve blagodeti soje

Ako umesto mesa koristite soju, sprečićete gubitak kalcijuma iz kostiju. Zrnevlje soje gotovo u celosti je sačinjeno je od proteina i sadrži sve esencijalne amino-kiseline koje su potrebne našem organizmu.

Smeđe zrnevlje soje, obavijeno mahunom, toliko je zdravo da treba obavezno da ga uvrstite u ishranu. Nije bitno da li ćete se odlučiti za brašno, ljuspice, komadiće, sveža ili pečena zrna, jogurt, sir ili neki drugi proizvod.
Zrno soje, u zavisnosti od vreste, sadrži 37–50 odsto proteina, nezasićene masne kiseline, lecitin, izoflavon, gvožđe, magnezijum, kalijum, i to u velikim količinama.
Pedeset grama soje namiriće skoro u potpunosti dnevnu potrebu za vitaminom E, B1, folnom kiselinom i vitaminom B6, polovinu dnevne potrebe za kalijumom i trećinu potrebe za magnezijumom. Dakle, sve ono što vam je potrebno da biste bili zdravi, dobićete od soje.
Jača imunitet
U soji ima prirodnih deterdženata, takozvanih saponina, koji se u crevu vezuju za holesterol i tako sprečavaju njegovu apsorpciju. Ujedno uništavaju i mikrobe, pa predstavljaju sjajnu potporu imunološkom sistemu.

Čuva kosti i krvne sudove
Zbog obilja gvožđa, magnezijuma i kalijuma soja je izuzetna je korisna za zdravlje kostiju jer ih čuva od gubitka minerala. Supstanca genisten smanjuje ukupnu količinu holesterola i utiče na povećanje fleksibilnosti krvnih sudova.

Ne izaziva alergije
Soja je i hipoalergenska namirnica jer ne sadrži holesterol i laktozu, pa se može davati alergičnim osobama, čak i odojčadi alergičnoj na mleko. Dobra je i za ishranu starijih osoba jer hranu čini rastresitijom i pogodnijom za žvakanje.

Snižava nivo šećera
Polisaharid dekstrin, ugljeni hidrat iz soje, ima važnu ulogu u ishrani dijabetičara jer ne dozvoljava da se naglo poveća sadržaj glukoze u krvi. Korisna je i osobama s predispozicijama za kancerogena oboljenja jer sadrži antikancerogene supstance.

Izoflavoni kao estrogen
Soja smanjuje simptome koji se javljaju u menopauzi jer izoflavoni soje nadoknađuje nedostatak estrogena koji prouzrokuje znojenja i valunge i promenu raspoloženja.

Izvor: Herbateka

Podelite sa nama svoje fantasticne recepte za jela od soje!
Poslednja izmena: 6 godina 9 meseci pre od nina.
Zahvalnice:: Miljana

Molimo vas Prijava da se pridružite konverzaciji.

Više
6 godina 9 meseci pre - 6 godina 9 meseci pre #54047 od nina
nina je odgovorio na temu: Odg: Soja-razne vrste
Soja snicle

Potrebno je: 1 kg mladih tikvica, 1 veza svežeg peršunovog lista, 150 g soja komadića, 2 glavice crnog luka, 1 kašika hladno ceđenog ulja, 1 glavica belog luka, 1 kašičica morske soli, 2 lista lovora, ½ kašičice bibera. Blago zagrejati ulje i dinstati iseckan luk. Dodati začine i pripremljenu soju (potopljenu u vreloj vodi sa lovorovim listom) i dinstati oko 7 min. Skinuti sa vatre i dodati peršun. U dublji pleh (najbolje zemljani) podmazan uljem ređati sloj tikvica duguljasto isečenih, pa red soje. Završiti sa tikvicama. Prekriti pleh aluminijumskom folijom i peći na 200°C oko 30 min. Ako pečete u zemljanoj ili vatrostalnoj posudi, staviti u hladnu rernu i produžiti period pečenja za 15 min.

Pohovani odresci od soje
Sastojci:

400 gr sojinih odrezaka
3 jajeta
kesica prezli
rendanog kackavalja
4 krompira
4 sargarepe
150 gr graska
ulje
so i biber

Priprema:

Sojine odreske prokuvajte u slanoj vodi (možete dodati Vegetu, Začin C ili neki drugi začin po želji). Kuvajte 15 minuta. Odreske izvadite iz vode, dobro procedite i začinite po zelji. Uvaljajte u jaja i prezle, pa ispohujte na vrelom ulju. Gotove odreske pospite rendanim kačkavaljem i poslužite uz kuvano povrće.

Probajte fantasticno je,nasla sam ovaj recept na netu i probala.
Poslednja izmena: 6 godina 9 meseci pre od nina.
Zahvalnice:: Miljana

Više
6 godina 9 meseci pre #54081 od Marinica
Marinica je odgovorio na temu: Odg: Soja-razne vrste
ne cesto ali koristim,ne svidja mi se bas ali sta znam ume nekada da mi se usladi............. :cheer:

• vesnas
  • vesnas's Avatar
  • Van mreže
  • Moderator
  • Moderator
  • Oči pokazuju snagu duše.
Više
6 godina 9 meseci pre #54114 od vesnas
vesnas je odgovorio na temu: Odg: Soja-razne vrste
Soju jedino volim da jedem u zrnu pečenu i blago posoljenu. Probala sam i ljuspice i šnicle i ništa mi nije bilo lepo.

Moderatori: NinaninavesnasBebac medeni

Prijavljivanje/Registracija