Svadbeni obicaji

Više
6 godina 1 mesec pre #53772 od Miljana
Miljana je napravio novu temu: Svadbeni obicaji
Svadbeni običaji razlikuju su ne samo od države do države, već i od grada do grada, a naročito u Srbiji, među maštovitim i često sujevernim Srbima. Međutim, ono u čemu se svadbeni običaji gotovo nikako ne razlikuju jeste sastav ljudi koji učestvuju u jednom od najlepših dana u životu onih koji se ostvaruju kao supružnici. Svadbeni običaji u Srbiji nalažu da osim mladenaca na venčanju obavezno prisustvuju i kum, dever, barjaktar i stari svat.

Kaže narod “Bog na nebu – kum na zemlji”, a tu je i ona stara “Kum nije dugme”. Bez kumova se ne može obaviti ni crkveno ni opštinsko venčanje, oni su svedoci ljubavi koja cveta među vama. Zato je vrlo važno da za kuma izaberete sebi dragu osobu, najboljeg prijatelja, onog za koga ste sigurni da će vam, baš kao i budući supružnik, biti veran i u dobru i u zlu. Međutim, nije ništa neobično, šta više, da se obnavljaju i neka stara kumstva. Neretko se dešava da Srbi za kuma imaju čoveka koga vide tek drugi, treći put u životu, jer je navodno maler prekidati staro kumstvo.

Dever je takođe jedan od važnih osoba na svakom srpskom venčanju. Njegova uloga je da čuva mladu pre samog čina sklapanja braka, tokom proslavljanja, ali i da je preda mladoženji. Ako mladoženja ima rođenog brata, onda uloga devera pripada njemu. Ako ga nema, onda bira brata iz bliske familije. Zanimljivo je da dever u neku ruku stvarno mora da čuva mladu, jer u suprtnom postoji mogućnost da ostane bez para. Na primer, mladoženjini drugovi se udruže, otmu mladi cipelu, a na deveru je da je otkupi ma koliki novci bili u pitanju.

Barjaktar je mladoženjin ili drug ili rođak, a na njemu je da nosi barjak ukrašen ćebetom i drugim raskošnim stvarima kako bi se na simboličan način nevestinim svatovima stavilo do znanja da se dobro udala i da će biti u sigurnim rukama.

Stari svat je takođe iz mladoženjine uže ili dalje rodbine. On je najstariji neoženjeni član familije, a njegova “dužnost” je da dopraća i otpraća goste, motri na mladence i bude svedok njihovog zavetovanja.

Svi navedeni sede za jednim stolom, stolom za kojim je zaljubljeni par zbog čega su se svi tog dana i sastali trudeći si da ceremonija ostane dugo zapamćena.
Izvor www.navidiku.eu/magazin/srpski-obicaji/s...teri-vencanja_25336/

Mama, ponosna sam sto ste vi moji roditelji <3
Zahvalnice:: Two Princess, nina

Molimo vas Prijava da se pridružite konverzaciji.

Više
6 godina 1 mesec pre #53797 od Miljana
Miljana je odgovorio na temu: Odg: Svadbeni obicaji
Kod nas nije bilo ni pucanja u jabuku, ni da me sveki doceka sa pogacom, da bacam sito, odlucili smo da to bude samo kupovina mlade, i da bacam bidermajer, e jedino sam cutala i nisam htela da im kazem da cu bratu pomoci da mi ukrade cipelu ali to je bilo vise iz zezanja .
Ali u svakom mestu su drugaciji obicaji.

Mama, ponosna sam sto ste vi moji roditelji <3

Više
6 godina 1 mesec pre #53857 od Aleks
Aleks je odgovorio na temu: Odg: Svadbeni obicaji
Mi od obicaja nismo imali-NISTA.Znaci ni skup svatova ,ni prodaju mlade,gadjanje jabuke,ni starog svata,bajraktara,devera(tj imam ga ali na svadbi nije imao nikakvu funkciju),niti bilo sta slicno.Vecina obicaja ne bi ni mogla da se izvede iz prakticnih razloga i jer zivimo u gradu a i ja sam bila izricito protiv ovih ostalih.Imali smo jedino kicenje svatova -a i to bih izbacila..i bacala sam bidermajerDa sam se samo ja pitala sve bi bilo jos svedenije...

[/url]

• vesnas
  • vesnas's Avatar
  • Van mreže
  • Moderator
  • Moderator
  • Oči pokazuju snagu duše.
Više
6 godina 1 mesec pre #53867 od vesnas
vesnas je odgovorio na temu: Odg: Svadbeni obicaji
Van svakog sveta sam. Ne volim nešto običaje, naročito kada mi kažu takav je običaj. Dobro, a zašto je takav običaj, volela bih da mi se to objasni, prepriča, šta li već ... Dobijem odgovor: Pa takav je običaj, to se prenosi sa kolena na koleno ...
Bacila sam bidermajer i toliko od mene. Ni svatove kitili nismo.

Više
6 godina 1 mesec pre #53938 od Marinica
Marinica je odgovorio na temu: Odg: Svadbeni obicaji
nisam pravila svadbu ali postoje obicaji i kod nas i to puno,puno,mada ima nekih koji su skroz bezveze.......

• Maja
  • Maja's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • The palm of a hand that holds all my dreams
Više
6 godina 1 mesec pre #53980 od Maja
Maja je odgovorio na temu: Odg: Svadbeni obicaji
jedini obicaj koji sam imala i ispostovala je kum na vencanju....ali iako ne volim nesto te silne obicaje,moram priznati da mi se pojedini bas dopadaju i da su vrlo zabavni...verovatno su zato i smisljeni...ali oni vezani za sujeverje i skupljanje novca...jok...

Više
6 godina 1 mesec pre - 6 godina 1 mesec pre #54269 od BEBICA
BEBICA je odgovorio na temu: Odg: Svadbeni obicaji
Od obicaja imali smo kupovine mlade...i jedan od obicaja koji je uobicajen u MK je to da dever donosi cpele za mladu (naravno ja to sve spremila lepo upakovala) a onda moja deverusa neudata sestra od tetke je njemu vezala, da njemu bude lakse masnju na ruku cisto da se zna da je dever...
Onda je sledilo darivanje s moje strane...od svekrva, svekar, kum, kuma, drugi kum i njegova izabranica, dever, davidovog brata i jetrvu, njegovog dedu... e za to zalim sada jer smo spucali mnogo para na to.....i to je najveca glupost sto postoji jer smo roknuli na sve to 1300 evra...bezveze znam...(ali moji zapeli)

A mi od mojih so dobili opremljenu spavacu sobu komplet..takav je obicaj, kako znaju da kazu moji.

Bacanja bidermajera je bilo u restoranu jer sbog vremenskih neprilika nisam uspela ispred crkve...

Cisto da vam dolovim sta je bilo od navedenih obcaja evo i slicice, jabuke pucnjeva, kao i bacanje sito nije bilo.

Kupovina malde

Dever stavlja u cipele pare, u mm slucaju su bile sandale kao bozem da mlada gazi samo po pare...

Ovde moja deverusa vezuje njemu dveru masnu, a njihov zadatak je ili deverusa da ga osamari ili dever da je poljubi...

Darivanje svekar, svekrvu...na ovu slici je svekrva..

I na kraju pogaca ipak moj tata je prelomio veci deo...:D

Obicaji su zanimljivi ne zato sto prema njima se kroji zivot dvoje ljudi vec da svadba bude zanimljivija..:D

VEROLINO HANDIWORK KLIK NA LINK
HEKLANE KAPE,TRAKICE,SALOVI,ZA SVA GODISNA DOBA...
www.facebook.com/VerolinoHandiwork

Osmeh je jedna kriva linija koja moze da ispravi mnogo stvari.

[link=http://lilypie.com] [/link]

Poslednja izmena: 6 godina 1 mesec pre od BEBICA.

• Bojana
  • Bojana's Avatar
  • Van mreže
  • BB Starosedelac
  • BB Starosedelac
  • Vasilije je moj zivot
Više
6 godina 1 mesec pre #54281 od Bojana
Bojana je odgovorio na temu: Odg: Svadbeni obicaji
O na mojoj svadbi je bilo obicaja i obicaja. Sve su to samo gluposti, ja ni svadbu nisam htela da pravim, a kad je vec doslo do toga onda reko' nek ide zivot.
Prvo kupovina mlade - kupili me za neke sitne pare, jad i beda.
Bilo je i darivanja njegovih ukucana, kumova, starog svata, jadna moja majka kolike je pare spiskala za to.
Bacala sam bidermajer ispred opstine, uhvatio stric bivseg muza koji je umro naredne godine.
Bacala sam jabuku, uhvatila devojka iz njegove familije, a sito se srokalo sa krova brze nego sto je stiglo tamo.
Podizala sam nakonce - najmladje musko dete iz mladozenjine familije, okretala ga tri puta da bih kao imala troje dece ili da bih imala musku decu, ne'm pojma.
E da, pojili su me na reci da kao brak tece lepo kao reka. Kad smo se vracali iz sela, od njegove kuce, posle bacanja sita, rekli su da moram da izadjem, popijem tri puta vodu iz flase i bacim je u reku. Eto, doprinela sam i zagadjenju zivotne sredine.
Pucanje u jabuku nije bilo jer sam rekla mojima da ne postavljaju jabuku i da se manu corava posla. Izbegla sam prenosenje preko praga jer sam bila u uzanoj haljini i plasila se da ne pukne. Moja jetrva je pominjala neki beli peskir da ljubim na stepenistu, rekla sam da ne dolazi u obzir, ionako nisu ni imali pojma sta to znaci.
Bilo je tu jos bisera, ako se setim, pisacu.

• luna
  • luna's Avatar
  • Posetilac
  • Posetilac
6 godina 1 mesec pre #54340 od luna
luna je odgovorio na temu: Odg: Svadbeni obicaji
nista od toga,ja ne volim te obicaje,jako me nervira sve to.ali bas nista nismo praktikovali

Moderatori: vesnasEka

Prijavljivanje/Registracija