Bebe i mala deca često povraćaju. Uzroci mogu da budu organske i neorganske prirode, što roditelji ponekad i sami razlikuju, ali je u ozbiljnijim slučajevima neophodno da dete pregleda lekara.
Lekar će pregledom najpre da utvrdi da li dete odaje utisak lakšeg ili težeg bolesnika. Važno je je stanje uhranjenosti mališana, a beba se obavezno meri. Kod težih bolesnika, poremećeno je stanje svesti. Retko se radi o komi, ali je uobičajeno da dete, iscrpljeno čestim povraćanjem - deluje bledo, adinamično, nekomunikativno, dok beba mnogo spava i teško se budi, neće da sisa i slabo mokri. Kod dehidriranog deteta - koža je suva, jezik obložen, oči upale, a nos deluje ušiljeno. Zdravo novorođenče je svaka tri sata mokro, a dehidrirano «štedi» vodu i dugo ima suve pelene. Velika fontanela (mekani deo poglavine u predelu temena) je ispod nivoa okolnih kostiju.
Ukoliko je povraćanje praćeno opstipacijom (zatvorom) i jakim bolovima u trbuhu, koji se naglo uvećava i na dodir postaje veoma osetljiv, verovatno se radi o akutno nastaloj prepreci u digestivnom traktu, koja zahteva hitnu hiruršku intervenciju. Prisustvo ili odsustvo žuči i crevnog sadržaja pomaže u proceni mesta opstrukcije.
Kod pojave proliva, sumnja se na infekciju. U većini slučajeva, napeta fontanela kod beba ukazuje da je uzrok povraćanja povišen pritisak u lobanjskoj duplji (sumnja na meningitis!). Veća deca ovaj simptom nemaju, ali se žale da im smeta svetlost i imaju jaku glavobolju i ukočen vrat. Kod bubrežnih oboljenja, često je povišen krvni pritisak.
Laboratorijske analize i neke vrste snimanja će doprineti postavljanju tačne dijagnoze. Ukoliko su svi rezultati u redu, a dete izgleda dobro i nije dehidrirano, treba tragati za neorganskim uzrocima povraćanja.
Na organske uzroke ukazuje uporno povraćanje, poremećaj svesti i opšteg stanja, sadržaj žuči u ispovraćanom sadržaju, tumorska masa u trbuhu, napeta fontanela, konvulzije (trzaji praćeni gubitkom svesti) i drugi ozbiljni simptomi. Kada je reč o većoj deci, zadah na aceton može da se javi kod svakog obilnog i čestog povraćanja, ali može da bude i simptom šećerne bolesti.
Po pravilu, razni otrovi izazivaju povraćanje. Naročito su opasne otrovne pečurke. Pošto mala deca probaju sve što im dođe pod ruku, treba sklanjati od njih sredstva za higijenu, za prskanje biljaka, trovanje buba i glodara, kao i farbe i organske rastvarače.
Povišena temperatura je verovatno znak infekcije, mada ima infekcija praćenih povraćanjem i bez povišene temperature.
Potrebno je uočiti da li detetu već duže vreme nije dobro, nema apetit, gubi u težini, češće mokri... Ili je problem nastao naglo, posle konzumiranja potencijalno otrovne supstance? Najčešći uzročnik trovanja hranom je stafilokokni toksin, koji se nalazi u neispravnim mlečnim proizvodima, kremovima i sladoledu. Od lekova su posebno opasni salicilati (Aspirin, Andol), lekovi za srce, psihijatrijski lekovi i citostatici, mada svaki lek u prekomernoj dozi može da izazove trovanje, pa ga treba držati van domašaja dece.
Postoji mogućnost pojave grčeva i nakon šestog meseca života, ali imajte u vidu da se grčevi koji se jave u tom periodu razlikuju od infantilnih kolika.
Grčevi uglavnom nestaju nakon šestog meseca života Vaše bebe, jer je njen organizam tada dovoljno razvijen da se brani od „loših” bakterija. Međutim, ukoliko se grčevi nastave postoji mogućnost da se radi o o drugoj vrsti poremećaja digestivnog trakta poput osetljivosti želuca, upale creva ili zatvora.
Ako se grčevi jave nakon šestog meseca postoji mogućnost da su izazvani sledećim stanjima:
Abdominalni bolovi praćeni grčevima retko zahtevaju hitnu intervenciju. Međutim, ukoliko je dete vidno uznemireno ili se simptomi i bol pojačavaju odmah pozovite lekara.
Izvori: www.bebac.com, www.yumama.com