Postavite pitanje našoj online savetnici za dojenje!
dojenje.roditelj.orgBaby Boom nastavlja kampanju promovisanja dojenja u Srbiji. Jedna od Savetnica za dojenje iz "Udruženja Roditelj" pomoći će svojim savetima sve mame koje doje ili koje spremaju da doje i za one koje ima problema sa dojenjem. Jedna od bitnih aktivnosti Udruženja od osnivanja do danas je i kontinuirano pružanje saveta roditeljima. Naši volonteri - mame savetnice su prošle dva modula obuke, stručni i savetodavni, postavši time savetnice za dojenje u Srbiji.
Udruženje Roditelj ohrabruje mame i pruža pomoć oko dojenja i veruje da je dojenje najbolje za bebu i mamu.
Ovde možete postaviti svoja pitanja, a naša ljubazna savetnica će Vam odgovoriti što pre je moguće.
- Poštovana, vage nekad nisu kalibrisane kako treba i nisu iste variranje težine merene bebe mogu da razlikuju i do više stotine grama. Koliko puta dojite bebu dnevno? Pokazatelj 4 mokre pelene dnevno znači da beba ne dobija dovoljno mleka. Da li vam mokra jednokratna pelena znači da sipate 1-2 kašike vode u pelenu? Prvo obratite pažnju tj. proverite da li beba pravilno obuhvata dojku. Ukoliko dete ima veći deo donje areole u ustima i usne su izvrnute prema spolja i vidite kako se brada pomera i čujete kako dete guta, onda je to u redu. Dojite dete na zahtev. Deca koja na početku imaju fiziološku žuticu su više uspavana i njih treba buditi da bi sisala što češće, u prvih 3 meseca ne treba da prođe više od 3 sata od početka jednog do početka drugog podoja.
- Postoji više „tehnika“ prevazilaženja ovog problema. Bez obzira koju tehniku praktikujete ono što je od najveće važnosti je da stavljate bebu na dojke da sisa. Bebina usta su idealna „spravica“ za izvlačenje bradavica.
Pre podoja možete probajte neku od ovih metoda:
Upotrebite pumpicu za izmlazanje mleka ili špric koja će pomoći da se bradavica izvuče.
http://dojenje.roditelj.org/2013/06/30/jednostavnajeftina-vakuum-pumpica-za-izvlacenje-bradavica/
Palcem i kažiprstom pokušajte da izvučete bradavicu.
Prislonite na bradavicu nešto hladno ali samo na kratko.
Koristite silikonski šeširić.
Dok držite dojku rukom, lagano pritisnite palcem i kažiprstom tkivo dojke u „dubinu“ dojke ka grudnom košu tek toliko da bradavica lakše izađe.
Ovo su samo neki od načina kako možete da pomognete sebi da pravilno postavite bebu na dojku. Koji god metod da koristite nemojte da odustajete od dojenja jer bebina usta najbolje izvlače bradavicu i posle nekog vremena bradavica će se naviknuti na ovaj položaj izvučenosti.
- Poštovana, ukoliko je beba sisala samo jednu dojku za vreme podoja, a druga je ostala prepunjena izmlazajte iz druge dojke tek toliko da popusti pritisak. To mleko možete da stavite u sterilne bočice i da sačuvate u zamrzivaču.
Ovde imate kako da sačuvate mleko. http://dojenje.roditelj.org/category/dojenje-od-a-do-s/mamine-nedoumice/cuvanje-tj-skladistenje-izmuzenog-mleka/
- Poštovana, morate da pratite vašu bebu. Da bi znali da li vaša beba dovoljno dobija mleka pratite mokre i ukakane jednokratne pelene.
Mokra pelena je jednokratna pelena u koju sipate 1-2 kašike vode.
Ukoliko imate 6-8 mokrih pelena dnevno i jednu do 3 stolice vaša beba dobija dovoljno mleka.
Ukoliko nije tako treba utvrditi u čemu je problem, da li u položaju, da li vaše dete aktivno sisa i još niz mogućih situacija, za rešavanje problema, a skoro svaki je rešiv moramo da imamo više informacija, i uvek možete da nam se obratite ukoliko dođe do nekog problema.
http://dojenje.roditelj.org/wp-content/uploads/2013/11/tabela-dojenje_final5.jpg
- Poštovana, dešava se da su nekim ženama osetljivije bradavice. Da li dete pravilno sisa? Moguće je da beba ne uhvati lepo dojku pa vam pravi ragade. Kada beba obuhvati dojku donja usna bebe je izvrnuta ka spolja, i skoro da dodiruje bradu, a može je i dodirivati. Mama može sama korigovati ovaj položaj tako što ce nežno malim prstom još malo izvrnuti donju usnu bebe na dole, jezik bebe se pomalo vidi iznad donje usne, usta bebe su jako otvorena, i ugao usana koji obično oblikuje slovo v sada je gotovo u pravoj liniji. Beba treba da u ustima ima više donjeg dela areole, nego gornjeg. Uvučene bradavice možete izvući malo pumpicom ili špricom pre podoja. Vežbajte postavljanje bebe na dojku, prekinite podoj i više puta dok je ne uhvati pravilno, jer kad dete vuče samo bradavicu pravi ragade stvara bol, i ne dobija dovoljno mleka samim tim i manje napreduje.
Ovde možete videti kako napraviti špric za izvlačenje bradavica.
http://dojenje.roditelj.org/2013/06/30/jednostavnajeftina-vakuum-pumpica-za-izvlacenje-bradavica/
- Poštovana, u prvih šest nedelja života novorođenče treba imati 8-12 podoja dnevno da bi se pravilno razvijalo. Ako je vaša beba zdrava, stara preko šest nedelja i dobiva dovoljno na težini nema potrebe buditi je za noćne podoje, osim ako vi ne osećate veliku napetost u dojkama. Često dojenje osigurava potrebnu stimulaciju za kvalitetnu ishranu bebe. U tom slučaju se preporučuje povećati broj dnevnih podoja. Dojite dete na zahtev.
- Kolostrum je prisutan još u trudnoci, Vi i prvog dana možete da dojite bebu jer bebin želudac je veličine malog klikera i vaše telo proizvodi dovoljno kolostruma da nahrani bebu to je veoma mala količina 3-5ml. Veoma je bitno dojiti u tim prvim danima jer kolostrum sadrži najbitnije za bebu.Trećeg dana posle porođaja kreće mleko. Rok za uspostavljanje laktacije je oko dve nedelje, pod uslovom da je beba uvek pored majke, i sisa na zahtev, ili ako su odvojene, da se majka redovno izmlazava na dva sata. Redovni obroci hrane i dosta vode, odmora i lezanja uz bebu.
- Nemate potrebe da se brinete to je sasvim normalno u mlečnim kanalima ostaje mala količina mleka nakon prestanka dojenja.
- Veoma je bitno da redovno dojite tj. na zahtev i da vaše dete aktivno sisa, tako se najbolje povećava količina mleka, čajeve možete piti ako vam prijaju, nije dokazano da neki podstiče lučenje mleka. Najbitnije je da imate redovne i pravilne obroke.
- Poštovana, mleko može da bude prisutno mesecima nakon prestanka, ali veoma mala količina kap, dve mogu da se iscede. Naravno ne bi trebalo iz radoznalosti cediti i dirati.